Polisten Elbistan’ın kanayan yarasına karşı yeni eylem planı

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, ‘Elbistan yeteri kadar acı yaşadı, kör kurşunla başka acılar yaşamasın’ sloganıyla düğün, nişan ve asker uğurlama gibi törenlerde havaya silah sıkılmasının önlenmesine yönelik yeni bir uygulama başlattı

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Huzur ve güven için merasimlere sivil ve resmi ekip görevlendiren Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, gelin indirilecek adreslerde de aynı şekilde tedbir almaya başladı.

Elbistan’ın kanayan yarası haline gelen bu sorun karşısındaki aldığı bu önlemler meyvesini vermeye başlarken; son 1 haftada 13 adet çeşitli marka ve çaplarda tabanca ile pompalı tüfek ele geçirildi.

6 Şubat’taki asrın felaketiyle birlikte unutulmaz acıların merkezi olan Elbistan’da, düğün, nişan ve asker uğurlama gibi törenlerde rastgele havaya ateşlenen silahlardan çıkan kör kurşunlar, bu hüzne yenilerini ekleme tehlikesinin en büyük müsebbibi olarak görülüyor.

Sadece polisiye önlemlerle değil toplumun tüm kesimlerinin de maksimum duyarlılığı ile çözülebilecek bu sorununun çözümü noktasında uygulanan tedbirlere yenileri eklendi. Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için hayata geçirilen eylem planı kapsamında; düğün salonlarının çevresinde şok uygulamalar yapılıyor. Salonların bağlantı yollarında uygulama noktaları oluşturuluyor. Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli çok sayıda sivil ve resmi ekip, durdurulan araçları ve içindeki şahısların üst aramasını yapıyor.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, bununla birlikte kentteki düğün salonları ve açık hava törenlerinde silah sıkma olaylarını önlemeye yönelik olarak motorize ekipler ve takviye yaya personel görevlendirme uygulamasını sürdürüyor. Bu tedbir sayesinde salonlarda silahına davrananların sayısı yok denecek kadar azalırken; bu kez de gelin indirme esnasında boş durmayanlar için de harekete geçildi.

Merasim sonuna kadar alanda bekleyen polis ekipleri,  gelin indirme töreninin yapılacağı adreste de güvenlik tedbiri alıyor. Konvoya da resmi araçlarla eşlik ederek bu süreçte de silah sıkılmasını önlemeyi amaçlayan polis ekipleri, gelin indirme merasimi süresince de alandan ayrılmıyor.

Elbistan’da, geçmiş tarihlerde yaşanan acı olaylardan ders almayarak ‘gelenek’ adı altında sürdürülen bu sorumsuzluğun önüne geçilmesi amacıyla yoğunlaştırılan denetimler de meyvesini veriyor. Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bu çerçevede son 1 haftada yaptığı denetimlerde 13 adet tabanca ve tüfek ele geçirildi. Silahlar muhafaza altına alınırken ilgili şahsılar hakkında da adli ve idari işlem başlatıldı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, bu konudaki özverili ve kararlı duruşunun tam anlamıyla sonuca ulaşması için vatandaşlardan da duyarlılık beklendiği vurgulanıyor.

22 Ağu 2023 - 13:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Muhabir  Ökkaş Saatçi