Şahin: “Nakliyeci, servis, taksici ve şoför esnafı da borç ertelemesinden yararlanmalı”

Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, nakliyeci, servis, taksici ve şoför esnafının, kredi borçlarının ertelenmemesinin doğru bir yaklaşım olmadığını dile getirdi.

Pandemi süreci ve afet sonrasında ekonomik anlamda çok zor duruma düştüğünü hatırlatan Başkan Şahin, borç ertelemesi için ‘işyeri hasar görmüş olmak’ şartının istenmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

‘Şoför, servis, taksici ve nakliyeci, ekmeğini teker üstünde kazanıyor” diyen Başkan Şahin, “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle kullandırılan kredilerde borç erteleme imkanından şoför, taksici, servis ve nakliyeci esnafımız yararlanamıyor. Çünkü esnaftan işyerinin yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğüne dair belge sunması şartı var. Şoför, servis, taksici ve nakliyeci esnafımız, ekmeğini direksiyon başında kazanıyor. İşyeri, tekerin üstünde. Borç ertelemesinden yararlanmak için illaki aracının enkaz altında mı kalması gerekiyor. Bu çok yanlış bir uygulama ve hakkaniyete sığmayan bir yaklaşım.

Deprem sürecinde esnafımızın aylarca kontak açmadığı günler oldu. Maddi ve manevi olarak çok zor süreçten geçen esnafımız, bu günlerde de litresi 40 liraya dayanan mazotla ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Şartlar bu kadar zorlaşmışken esnafımıza verilecek her desteğin büyük önemi var. Pandemi ile başlayıp depremle devam eden süreçte mağduriyet yaşayan esnafımız borçlarını ödeyemez durumda. Bu yüzden şoför, servis, taksici ve nakliyeci esnafının da sesinin duyulmasını istiyoruz.

Esnafımızın da bu borç ertelemeden yararlanmasını sağlayacak düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

21 Ağu 2023 - 14:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel