Veteriner hekimler iş bıraktı

Elbistan’daki veteriner hekimler, son günlerde meslektaşlarına yönelik yaşanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla iş bıraktı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası Elbistan Temsilcisi Veteriner Hekim Nuri Kılınç, iş bırakma eylemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; veteriner hekimlerin de sağlık çalışanları ve Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

Veteriner hekimlere yönelik saldırıların her geçen gün arttığını; en son da Ankara’da Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’na yapılan saldırının şiddet gerçeğini bir kez daha gündeme getirdiğini hatırlatan Kılınç, bu çerçevede de 21 Ağustos’ta iş bırakma kararı aldıklarını söyledi.

Kılınç, şöyle devam etti:

“Veteriner hekimler son yıllarda şiddete maruz kalıyor. En son olarak Ankara’da bayan bir meslektaşımız saldırıya uğrayarak darp edildi. Meslektaşlarımızın haklarını savunmak amacıyla Veteriner Hekimler Birliği Merkezi Konseyi ve 56 Veteriner Hekimler Odası’nın kararı ile bugün iş bırakıyoruz. Genel merkezimizin bu kararına Elbistan’daki 13 özel veteriner kliniği uymuştur. İş bırakma kararı alsak da acil hastalara müdahale konusunda da normal günlerde olduğu gibi hareket edip tedavisi yapılacak ve hiç kimse mağdur edilmemiştir.

1 günlük iş bırakma kararımızla ilgili makamların dikkatini çekerek şimdiye kadar gecikmiş haklarımızın verileceğini umuyor ve inanıyoruz. Günün her saati hem kamuda hem de özelde mesai kavramı olmadan halk sağlığı ve hayvan sağlığını koruyan veteriner hekimlerimizin sağlık çalışanları kapsamına alınmasını aynı zamanda da Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilmesini istiyoruz. Sezimizin duyulacağı ve gereğinin yapılacağına inanıyor ve güveniyoruz.”

21 Ağu 2023 - 14:07 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel