Güngör: “Kalıcı konutlarda ilk teslimat Ekim’de”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) Elbistan’daki depremzedeler için yapılan konutların ilk teslimatının ekim ayı itibariyle yapılacağını söyledi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Güngör, Büyükşehir Belediyesi’nin Elbistan’da sürdürdüğü alt ve üstyapı çalışmalarını inceledi. Başkan Güngör’e, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur, belediye meclis üyeleri ve büyükşehir belediyesinin yetkilileri katıldı.

Güngör’ün Elbistan programındaki ilk durağı Karaelbistan Mahallesi oldu. Buradaki asfalt çalışmalarını yerinde görerek başlayan Güngör, vatandaşlar ve esnaflarla da bir süre sohbet etti.

Güngör, daha sonra mahallede yapımında sona yaklaşılan deprem konutlarının şantiyelerinde incelemelerde bulundu. Güngör ve Okur, şantiye sorumlularından inşaatların son durumuyla ilgili brifing aldı.

İncelemeler sonrasında değerlendirme yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Bir afet yaşadık. Hamdolsun geldiğimiz bu günde yaralarımızı hızla sarıyoruz. Bu afet sürecinde devletimizin ve milletimizin dayanışmasını en güzel şekilde gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve bütün bakanlıklarımız, kurum ve kuruluşlarımız ile milletimiz el birliği ile çok yoğun bir çalışma sürdürülüyor” dedi.

Depremin ilk günlerinde çadır ve konteyner konusunun gündemde olduğunu; şimdi ise kalıcı konutlarla ilgili sürecin ön plana çıktığını belirten Güngör, şöyle konuştu:

Yaşadığımız bu sürecin ilk aylarında çadırdan bahsediyorduk. Daha sonra konteynerden bahsettik. Şimdi de kalıcı konutlarımızı konuşuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız kalıcı konutların 1 yıl içerisinde bitirilmesi hedefi koydu. Hamdolsun, AFAD, TOKİ ve tüm kurumlarımız yoğun bir çalışmayla bu hedef için çaba gösteriyor. Kahramanmaraş’ımızda 82 bin kalıcı konut ve 30 binin üzerinde de köy evi yapılacak. Kalıcı konutlarda yüzde 50’ye varan bir sürece ulaştık.”

Elbistan’da kalıcı konutlarla ilgili takvimin planlandığı gibi ilerlediğini vurgulayan Başkan Güngör, “Elbistan’ımızda bitme aşamasına gelen ve devam eden konutlarımız var. Ülkemizin gücünü ve afet yönetimindeki başarısı ile inşaatla ilgili kapasitesini de burada gurur ve başarıyla görüyoruz. Ekim ayında bir kısım teslimat yapılacak. Aralık ayına kadar da burada yapılan konutların tamamının teslim edileceği bilgisini aldık. Milletimiz ve devletimiz güçlü. İnşallah taahhüt edilen süre içerisinde bunlar teslim edilecek. Bir taraftan da belediye hizmetleri ile ilgili bizler de yüksek işbirliği ile buralara hizmet getireceğiz. Şehrimizin imar ve inşası konusunda yoğun bir çalışma yapıyoruz. Buradaki kurumlarımıza, yüklenici firmalara, personellerine teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur da; kentte afetzedelerin yaralarının sarılması noktasında hummalı bir çalışma sürdürüldüğüne vurgu yaptı.

Depremzedelerin yeni yuvalarına, belirlenen sürede kavuşmalarının önemine değinen Başkan Okur, “Kalıcı konutlarımızla ilgili çok hızlı bir çalışma var. Biz de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör’le şantiyeleri dolaştık. Yüklenici firmalarımızdan bilgi aldık. İnşallah el birliği ile afetzede hemşerilerimizi en kısa sürede deprem endişesi taşımadan yaşamlarını devam ettirecekleri kalıcı konutlara kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Güngör, daha sonra içme suyu ve asfalt yatırımlarını inceleyerek esnaf ziyaretinde bulundu.

19 Ağu 2023 - 16:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel