KASKİ, su kesintilerini kuraklık ve depreme bağladı!

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ), rekor sıcaklıkların yaşandığı bu günlerde yaşanan ve çoğunlukla günler süren su kesintilerini kuraklık ve depreme bağladı.

Elbistan’da ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde içme suyu kesintileri yaşanıyor. Suya hasret kalan vatandaşlar, özellikle de yılın en sıcak döneminde susuz kalmanın beraberinde getirdiği birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor. Birçok yüksek katlı apartmanda ise yüksek katlara su ulaşmıyor.

Vatandaşlar, en çok da KASKİ’nin şikayet ve taleplere karşı duyarsız kalması ve arızalara zamanında müdahale etmemesinden yakınıyor.

Elbistan’la birlikte il genelindeki birçok yerleşim yerinde yaşanan su kesintileri ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ), vatandaşlara suyu amacı dışında kullanmayın tavsiyesini yaptı.

Açıklamada; “Yaşadığımız depremler ve oluşan kuraklık nedeniyle İçme suyu tesislerimiz olumsuz etkilenmiş olup su kaynaklarımızda da azalmalar meydana gelmiştir. Bu nedenlerle bazı yerleşim yerlerinde geçici su kesintileri yaşanmaktadır. Su kesintilerinin yaşanmaması için bakım onarım ve su teminine yönelik çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Bu konularda 185 Çağrı merkezimiz ihbar şikayet ve taleplerinizle ilgili 7/24 hizmet vermektedir. Kıymetli hemşerimizin sürekli ve sağlıklı içme suyuna erişimi için: sularımızın israf edilmemesi ve amacı dışında kullanılmaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi büyük önem arz etmektedir” denildi.

Su ihtiyaçlarını karşılamak için çeşme ve pınarların yolunu tutan vatandaşlar ise, KASKİ yetkililerinin sığındıkları bahanelerin yerine kalıcı çözüm üretmesi çağrısında bulundular.

Günlerce susuz kaldıklarını vurgulayan vatandaşlar, “Susuzluk günlük yaşamımızın rutini oldu neredeyse. Ya hiç olmuyor ya da yüksek katlara çıkmıyor. Arıza ihbarında bulunuyoruz onarım için zamanında müdahale yapılmıyor. Bizim içmeye bulamadığımız su, kırılan borulardan boşa akıp gidiyor. Salgın hastalıklardan korkuyoruz, bulaşık yıkayamıyoruz. Taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandılar.

18 Ağu 2023 - 17:03 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel