Cela Deresi’nde ikinci kısım ıslah çalışması yapılacak

Ekinözü’nde geçen haziran ayında yaşanan selin büyük tahribata yol açtığı Cela Deresi’nin ıslahının ikinci etabı için ihale düzenlenecek.

Haber albümü için resme tıklayın

Son dönemlerin en büyük orana sahip yağışını alan Ekinözü’nde metrekareye 77,5 kilogram yağmur düşmesi sonucu,  sel yaşanmıştı. Araçlar sel sularına kapılırken çadırlar konteyner, ev ve işyerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İlçede Aşağı İçmeler bölgesinde hayat olumsuz etkilenmişti. Rekor yağışın beraberinde getirdiği sel sonrasında yaraların sarılması ve yol açtığı hasarın giderilmesi için Ekinözü Belediyesi ile DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge ve Afşin 204. Şube Müdürlüğü’nce çalışma başlatılmıştı. Cela Deresi’nde de sel sularının taşıdığı çamur ve rüsubatı temizlenerek dere yataklarında da sette yükseltmesi yapılmıştı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü ekipleri, Cela Deresi’nin ıslahı için yeni bir ihale düzenleneceğini duyurdu.

Buna göre, dere boyunca deprem ve selden zarar gören taşkın tesisi kısmen yıkılacak. Yaklaşık 435 metre betonarme kanal yapılacak. Bu bölgede 8 adet menfezin yanı sıra 585 metre de kanal temizliği yapılacak.

Söz konusu ihale 21 Eylül’de gerçekleştirilecek. Yüklenici firmaya 500 gün süre tanınacak.

18 Ağu 2023 - 16:41 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Güncel