Nurhak Dağı’nda depremden sonra dev obruk oluştu

Nurhak Dağı’nda; 6 Şubattaki 7,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında yaklaşık 40 metre genişliğe ve 20 metre derinliğe sahip dev obruk oluştuğu ortaya çıktı.

Nurhak Dağı’nda depremden sonra dev obruk oluştu
Nurhak Dağı’nda depremden sonra dev obruk oluştu
+1
Video için play'e tıklayın

Dağın zirvesine yakın noktadaki obruk, bölgede hayvan otlatan çobanlar ve dağ çayı toplamak için giden vatandaşlar tarafından keşfedildi.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat’taki depremin, doğada yol açtığı tahribatın boyutunu en net şekilde gösteren olay Nurhak Dağı’nda ortaya çıktı. Dağda; fay hattının geçtiği yerlerde yarılmalar olurken irili ufaklı da çökmeler yaşanmıştı. Nurhak Dağı’nın eteklerinde yer alan Tatlar Mahallesi’ndeki obruk oluşmuştu. Bu obruğun yaklaşık 3 katı büyüklüğündeki yeni bir obruk oluştuğu dağda hayvancılık yapan ve dağ çayı toplamaya gidenlerce tespit edildi. Görenleri şaşkına çeviren ve endişelendiren obruğun yaklaşık 40 metre genişlikte ve 6 katlı apartmanı içine alacak şekilde yaklaşık 20 metre olduğu belirlendi.

Tatlar Mahallesi’nden dağ çayı toplamak için gittiği 2 bin 900 metre rakımda dev obrukla karşı karşıya kalan Rıfat Seçkin, “Nurhak Dağına kekik ve dağ çayı toplamaya geldiğimde tesadüfen bu obruğu gördüm. Daha önce bizim mahallemizde de böyle bir olay yaşanmıştı. Ama bu, onun 3 katından daha geniş ve derin. Konya’da olduğunu duyuyorduk ama dağın zirvesinde böyle bir çökmenin yaşanacağına ihtimal vermezdim. Böyle büyük çapta obruğu daha önce hiç görmedim. Buraya yakın yerlerde hayvancılar ve bitki çayları toplayan insanlar oluyor. Bu çukura düşseler asla çıkamazlar. Seslerini kimse duyamaz acilen güvenlik önlemi alınması gerekiyor" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Bölgede hayvancılık yapan Mehmet Baygın ise, Nisan ayından itibaren sürü otlattığını daha önce bu obruğu görmediğini ve son artçı depremlerle, sarsıntılarla oluşabileceğini belirtti.

Kaybolan koyun ve kuzularını ararken obrukla karşılaştığını dile getiren Baygın, “İki tane koyun ve kuzu kaybolmuştu. Koyunları son otlattığım alanda ararken büyük bir çukur ile karşılaştım. Yanına yaklaştığımda çukurun devasa büyüklükte olduğunu gördüm. Bulunduğumuz noktada cep telefonları çekmediği için kimseye haber veremedim. Koyunları geceleri otlattığım için buraya gece ben veya hayvanlarım düşebilirdi. Can ve mal kaybı olmadan bu obruğun bir an önce kapatılması lazım" şeklinde konuştu.

Tatlar Mahalle muhtarı Kâmil Gürlek de; durumu ilgili birimlere ilettiklerini gereken önlemlerin alınması noktasında da çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

16 Ağu 2023 - 16:19 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel