Hak sahipliği başvurusunda uzatılan süre doluyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD); evi, işyeri ya da ahırı orta hasar alan, yıkılan veya ağır hasar gören depremzedelere tanınan hak sahipliği sürecinde uzatılan başvuru süresi 23 Ağustos’ta doluyor.

Yeniden yapım ve güçlendirme kredisi kullanmak isteyen afetzede vatandaşlardan kendilerine devlet tarafından konut, ahır, işyeri yapılmasını isteyenlerin başvuruları 30 Mayıs’ta başlamıştı. e-Devlet üzerinden de yapılabilen başvurular için Elbistan Hükümet Konağı bahçesinde mobil başvuru merkezi açılmıştı. Elbistan’da bugüne kadar en çok ağır hasarlı binalar için başvuru alınırken; 2 binden fazla vatandaş ise henüz başvuruda bulunmadı. İlk sırayı konutlar için yapılan başvuruların aldığı hak sahipliği başvurularının 18 binin üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Afetzedelerin 23 Ağustos’a kadar e-Devlet üzerinden veya hak sahipliği başvuru merkezlerinden bizzat kendileri veya kanuni vekilleri vasıtasıyla resmi müracaatlarını yapmaları gerekiyor. Vatandaşların, başvuru yaparken taşınmazları ile ilgili yeni ada ve parsel no, askı kodu, tapu aslı veya fotokopisi ile yeni iç kapı numarasının olduğu evrakları yanında bulundurmaları isteniyor.

Müracaatların tamamlanması ile birlikte ilgili mevzuat gereğince oluşturulacak Hak Sahipliği İnceleme Komisyonları, sunulan belgeler ve kanunu hak sahibi olabilme koşullarını dikkate alarak, hak sahibi kabul edilenleri ve hak sahibi kabul edilmeyenleri belirleyecek.

Öte yandan, hak sahipliğinin yanında ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi için de başvurular her geçen gün artarak devam ediyor.

Deprem bölgesinde başvuru sayısı 175 bin 703'e ulaşırken; Elbistan’da bazı vatandaşların da hak sahipliği yerine ‘Yerinde Dönüşüm projesini tercih ettiği öğrenildi.

 

 

16 Ağu 2023 - 16:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel