Kuzeyin sıcaklık rekoru Elbistan’da kaydedildi

Son yılların en sıcak günlerini geçiren Elbistan, kuzey ilçeler arasındaki en yüksek sıcaklık değerlerinin görüldüğü merkez oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre Elbistan’da en sıcak gün, gölgede 40,6 derece ile 14 Ağustos oldu. Hissedilen sıcaklığın 45 dereceyi bulduğu Elbistan, bu değerlerle son yılların rekorunu da kırmış oldu.

Basra Alçak Basınç Merkezi’nin etkisindeki Elbistan, son yılların en sıcak yaz mevsimi ile yüzleşti. Ağustos başından beri her geçen gün artan sıcaklar bir yandan sağlıksal sorunlara yol açarken bir yandan insanların da hayatını olumsuz etkiliyor.

Sosyal medya hesabı üzerinden hava durumuna ilişkin sık sık bilgilendirmelerde bulunan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, sıcaklıklarda rekorların kırıldığı bir dönemden geçildiğini söyledi.

Aşırı sıcak havanın 20 Ağustos’a kadar süreceğini belirten Ökten, 20 Ağustos sonrası Türkiye kuzeyden hava akımları ile serinleyecek. Eylül ayının ülkemizde normallerin üzerinde yağışlı geçmesi bekleniyor” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise, Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının hafta sonuna kadar devam edeceği, sıcaklıkların Marmara ve kıyı Ege haricinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyredeceğini bildirdi.

Genel müdürlüğün sıcaklık raporlarına göre, Elbistan, Göksun, Ekinözü ve Nurhak ilçelerinin en sıcak merkezleri de belli oldu.

14 Ağustos tarihli verilere göre, kuzey ilçelerin en sıcak merkezi Elbistan oldu. Elbistan’da termometreler gölgede 40,6 dereceyi gösterdi. Elbistan’ı 39,8 derece ile Nurhak izledi. Ekinözü’nde 39,2 derece olarak ölçülen sıcaklıklar Afşin’de ise 37,4 olarak kaydedildi.

15 Ağu 2023 - 16:04 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel