Özdemir: “'100 il 1000 ilçe' çalışmaları Cumhur İttifakı bünyesinde sürüyor”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, il olmaya aday Elbistan’ı da yakından ilgilendiren "100 il 1000 ilçe" çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Özdemir, açıklamasında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin 12. Olağan Büyük Kurultayında belirttiği ve 28. yasama dönemindeki ilk grup toplantısında yaptığı konuşmasında yinelediği "100 il 1000 ilçe" çalışmalarının Cumhur İttifakı olarak sürdürüldüğünü vurguladı.

Bahçeli'nin kurultayda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber Türkiye'nin 100 il 1000 ilçeden oluşan yeni bir yapılanmayla ele alınması gerektiğini ifade ettiğini hatırlatan Özdemir, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milletimizden tekrar onay alarak kalıcı hale gelmişken yeni Türkiye hedefimize bu çağrının büyük katkı sağlayacağı açıktır. Biz de vatandaşımız ile yaptığımız görüşmeler ve istişareler kapsamında, kamuoyu nazarında büyük bir taleple karşılandığını gördük. Bu anlamda da MHP olarak bu iki çalışmayı yürüttüğümüzü bildirmek isterim.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında; “Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı Türkiye'mize geniş katılımlı, kapsayıcı, demokratik nitelikli, milletimizin özlemlerini yansıtan, devlet ve millet dengesini titizlikle kuran bir anayasa kazandırabilmek için elini taşın altına koymaya hazırdır. Bu kapsamda Cumhuriyet'in 100'ncü yıldönümünde 100 maddelik Anayasa teklif metnimiz de çoktan hazırlanmıştır. Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye'yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” demişti.

Bahçeli’nin bu açıklaması, il olmayı bekleyen Elbistan’da büyük heyecan oluşturmuş; sosyal medyada da ’82 Elbistan’ etiketi ile gündem olmuştu.

Özellikle depremden sonra kentin daha hızlı toparlanması ve ayağa kalkması için Elbistan’ın mutlaka il yapılmasını isteyen vatandaşlar, bu konuda atılacak adımı bekliyor.

14 Ağu 2023 - 15:14 - Güncel