70 yıllık ayakkabı ustasının meslek aşkı

Elbistan’ın en eski ayakkabı ustası Sıddık Dal (80), adeta ömrünü adadığı mesleğini 70 yıldır ilk günkü heyecan ve aşkla sürdürüyor.

Büyütmek için resme tıklayın

6 metrekarelik dükkanda rızkının peşinde koşan eli nasırlı ayakkabı ustası Dal, çevresine de; “İnsanlıktan başka hiçbir şey dünyada kalmaz. Ne yaparsan yap insan olacaksın” öğüdünü veriyor.

Elbistan’da, elinin dokunduğu kunduraların dolaşmadığı tek bir kaldırım kalmayan ayakkabı ustası Sıddık Dal, “Elbistan’da 70 senelik ayakkabıcıyım. 1-2 sene değil. Hayatım ayakkabı ile geldi gidiyor. Şu çarşıya 70 senemi verdim; dile kolay. Yaşım da 80. Kimseye muhtaç olmadım Allah’a şükür. Kimseyle dövüştüm ne de kimseyle küstüm. 70 sene durup ta dövüş-kavga olmadı” diyerek geride bıraktığı bir ömrü özetliyor.

Mesleğin ve hayatın zorluklarını elinde olduğu kadar da yüreğinde de gösteren emektar esnaf Sıddık Dal, “İnsanlıktan başka hiçbir şey dünyada kalmaz. Ne yaparsan yap insan olacaksın. Saygılı olacaksın. Büyüğünü küçüğünü bildiğin zaman yılan bile seni ısırmaz. Ben böyle gördüm, hayatım böyle de gidiyor” sözleri de herkese örnek oluyor.

13 Ağu 2023 - 12:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel