Ek kontenjanla 6 aylığına iş sahibi olacakların sayısı açıklandı

Elbistan’da, Toplum Yararına Programı (TYP) ek kontenjanı ile 100 kişi daha 6 aylığına iş sahibi olacak.

Depremin ardından Elbistan Kaymakamlığı ile Kahramanmaraş İşkur Müdürlüğü arasında imzalanan protokoller çerçevesinde 500’ün üzerinde kişi, Toplum Yararına Programı (TYP) ile istihdam edilmişti. Nisan ayında 349 kişi, temizlik görevlisi olarak noter huzurunda çekilen kurayla geçici iş sahibi olmuştu. Depremin vurduğu illere ek TYP kontenjanı verilmesiyle ilgili çalışmalar sonuçlandı.

Kahramanmaraş Valiliği ile İşkur Kahramanmaraş İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde il genelinde 1000 kişi daha istihdam edilecek.

Buna göre; Kahramanmaraş Valiliği 500, Elbistan Kaymakamlığı Pazarcık Kaymakamlığı 75, Andırın Kaymakamlığı 50, Türkoğlu Kaymakamlığı 50, Onikişubat Kaymakamlığı 100, Dulkadiroğlu Kaymakamlığı 75 ve Göksun Kaymakamlığı 50 olmak üzere toplam katılımcı sayısı 1000’e ulaşacak.

TYP ek kontenjan başvuruları 14-18 Ağustos tarihleri arasında e-Devlet, ALO 170 ve e-şube üzerinden yapılabilecek.

TYP’den yararlanacak kişiler, liste yöntemiyle belirlenecek. Adaylar arasında birinci-ikinci liste ayrımı olmayacak.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre aynı adreste oturan ve programa başvuranlardan bir kişi yararlanabilecek. Başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacak.

Yurtlar ve sığınma evleri gibi toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmayacak. Bir katılımcı TYP’den en fazla dokuz ay yararlanabilecek. Daha önce başlayıp biten TYP’lerde 27 Eylül 2017 tarihinden sonra dokuz ay yararlanma süresini dolduran katılımcıların yeni başvuruları alınamayacak.

TYP’ye katılmak için adres beyanını değiştirdiği ve/veya diğer katılım şartlarında muvazaalı olarak değişiklik yaptığı belirlenen katılımcıların programdan çıkarılabilecek.

Toplam 6 ay çalışacak kişiler, 25 Ağustos’ta işbaşı yapacak.

 

11 Ağu 2023 - 17:42 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel