Pancar çiftçisi: “Kota arttırılmazsa ürünümüz elimizde kalacak”

Elbistan’da pancar üreticisi çiftçiler, Mutlucan Şeker Fabrikası’nın şeker kotasının düşürülmesi kararıyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Pancar çiftçisi: “Kota arttırılmazsa ürünümüz elimizde kalacak”
Pancar çiftçisi: “Kota arttırılmazsa ürünümüz elimizde kalacak”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hasada yakın bir dönemde bu kararın alınmasını doğru bulmadıklarını ve ekonomik yönden ciddi sıkıntı yaşayacaklarını dile getiren pancar çiftçileri, “Maç başladıktan sonra kural değişmez’ diyerek kararın önümüzdeki sezon için uygulanması talebinde bulundular.

Farika önünde basın açıklaması yapan çiftçilerden Türkiye Muhtarlar Derneği Elbistan Şube Başkanı Hayri Kale, kotanın düşürülmesi ile birlikte 40 bin pancarın Elbistan çiftçisinin elinde kalacağını dile getiren Başkan Kale, “Fabrikanın şeker kotası 2 bin 500 ton düşmüştür. Yaklaşık 40 bin dönüm alandan üretilecek pancar ekonomiye kazandırılamayacak. Bölge ekonomisine ciddi katkı sunan bir sektör bu. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Fabrika, 63 bin dekar arazide 1800 çiftçi ile ekim yaptırmıştır. Bunun pancar kotası 400 bin, şeker kotası ise 50 bin tondur” şeklinde konuştu.

Kota düşürme kararının istihdam ve ekonomiye de olumsuz etkisi olacağını dile getirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan Kale; “Biz, üretici olarak depremzedeyiz. Önce yerin altı vurdu bizi. Şimdide bu kararla yerin üstü vuruyor. Bu şekil kotayla giderse bürokrasi de vuracak. Deprem vurdu evlerimiz gitti yakınlarımızı kaybettik. Dolu vurdu ürünlerimizi kaybettik. Bizim ürettiğimiz pancar elimizde kalırsa ne yapacağız. Pişirip mi satacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu kararı yeniden gözden geçirmesini saygıyla rica ediyoruz. Bizim kotamızın düşürülmesi yanlış bir karardır” değerlendirmesinde bulundu.  

Levent Ceran adlı çiftçi ise, ekim aşamasında kotanın düşeceği ile ilgili herhangi bir açıklama ya da karar olmadığını hatırlatarak, “Bu kota düşecekti de bize niye pancar ektirdiler. O kadar masrafa ve borca girdik. Tarla kiraladık. Şuan da maliyetlerimiz yüksek zaten. Biz de buna göre hazırlık yaptık. Mazot 40 liraya dayandı. Depremzedeyiz, bu açığımızı nereden ve nasıl kapacağız” ifadeleri kullandı.

‘Maç başladıktan sonra kural değişmez’ diyen Mehmet Çobanyıldız isimli çifti de; “Maç başlamış; aylar önce ekimi yapmışız. Şimdi hasat zamanı yaklaşmış kotayı düşürüyorlar. Şeker fabrikasının sahibini de suçlamıyoruz. Öbür sene için olabilir ama bu sene uygulanması çok yanlış. Şeker kotasının düşeceğini bilsek ekmezdik. Kotamızı eksik yazdırdık. Şuan 50 bin tondan fazla pancarımız var. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Son olarak değerlendirme yapan Zübeyir Çam ise, “Şuan hasat dönemindeyiz. Bin bir emekle bu duruma getirdik. Hiçbir karar geriye dönük olarak işlemez. Önümüzdeki yıl için ne diyorlarsa o olsun. Bize bildirmediler önce. Ben pancarı kime satacağım. Bu karar, depremin ardından çiftçinin yaşadığı zorluklara yenisini ekler” dedi.

10 Ağu 2023 - 17:14 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel