Artan işçilik ücretleri ve kalifiye personel sorunu vatandaşı ‘usta’ yaptı

Elbistan’da, asrın felaketinden sonra artan işçilik ücretleri ve göç nedeniyle yaşanan kalifiye personel sorunu vatandaşı ‘usta’ yaptı.

6 Şubat’taki afetin ardından yaralarını sarmaya çalışan Elbistan’da; inşaat başta olmak üzere birçok sektörde ciddi ücret artışları yaşandı. Depremin ardından hasarlı evlerinde tadilat yaptırmak isteyen afetzedeler, sektörde büyük bir talep oluşturdu. Buna bağlı olarak da katbekat artan işçilik ücretleri ile karşılaştı. Artan işçilik ücretinin yanında hizmet sektöründe yaşanan göç de eklenince firmalar da kalifiye eleman sorunuyla yüzleşti. Şehir dışından da birçok firma ve ekibin geldiği Elbistan’da; hal böyle olunca en basit sıhhi tesisat, boya, elektrik ve mobilya gibi iş ve işlemler için istenen astronomik ücretler, vatandaşı ‘usta’ olmaya zorladı.

Bütçeleri işçilik ücretlerini karşılamakta güçlük çeken ya da tadilat-tamir için günler sonrasına verilen randevuları beklemek istemeyen depremzedeler kolları sıvayarak işe koyuluyor. Tornavidasını, malasını, fırçasını ya da diğer aletlerini alan vatandaşlar boya, badana, ufak çaplı hasarlar için malzemeleri temin eden vatandaşlar, ‘işi bilen tanıdık’ yardımıyla da sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyor.

Deprem nedeniyle zor bir süreçten geçtiklerini belirten vatandaşlar, “Evimizde tadilat yaptıracağız eleman bulamıyoruz. Bulsak bile en ufak tamirat için bile istenen rakam bütçemizin çok üstünde. Biz de çareyi ustalık yapmakta buluyoruz. İş başa düştü maalesef. Elimizden geldiğince tamir etmeye çalışıyoruz. Allah sonumuzu hayretsin” diye konuşuyorlar.

Sektör temsilcilerine göre bugün artan maliyetlerin yanında bir diğer önemli bir sorun da yeteri kadar işçi olmaması.

Hizmet sektöründeki birçok usta ya da kalifiye personelin diğer illere göç ettiğini anlatan sektör temsilcileri, “Personel bulamıyoruz. Mevcuttaki personellerimiz de depremden sonra göç edenler oldu. Başka şehirlerde iş bulup geri dönmeyenler var. Bu durum, malzeme fiyatlarındaki artışı da eklenince müşteri için ciddi bir külfet oluşturmaya başladı” ifadelerini kullanıyorlar.

08 Ağu 2023 - 16:39 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel