5 bin 570 dönümü su ile buluşturacak ihalenin tarihi belli oldu

Elbistan’da, yapımı tamamlanmasına rağmen derivasyon kanalı ile diğer altyapı eksikliklerinden dolayı devreye alınamayan Sarsap Göleti Sulaması için yeni ihale takvimi açıklandı.

5 bin 570 dönümü su ile buluşturacak ihalenin tarihi belli oldu
Haber albümü için resme tıklayın

5 bin 570 dekar araziyi suya kavuşturması planlanan Elbistan’a bağlı Evcihüyük ve Hacıhasanlı Mahalleleri arasında inşa edilen Sarsap Göleti, yapımının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen devreye alınamadı. Arazileri borulu şebeke sistemi ile sulaması öngörülen gölet, Sarsap Çayı’nın yerleşim alanları üzerinde bulunmasından dolayı çay üzerine değil de daha uzak bir bölgeye inşa edildi. Gölete su ulaştırmak için de 11 bin 272 metre derivasyon kanalı yapılması planlandı. Bu projenin bitiş tarihi ise 11 Şubat 2016 olarak belirlenmişti. Ancak, çeşitli aksaklıklar dolayısıyla bu kanal yarım kaldı. Temelden yüksekliği 26 metre olan ve 700 bin m³ su depolaması planlanan Sarsap Göleti’nden 10 bin 350 metrelik boruyla 5 bin 570 dönüm alan sulu tarıma geçmiş olacak.

Bölge çiftçisinin Sarsap Göleti’nden akacak suyu dört gözle beklediği projenin 2.kısım ihalesinin tarihi belli oldu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü’nce düzenlenecek ihalenin tarihi 31 Ağustos olarak açıklandı.

İhale çerçevesinde regülatör, iletim kanalı ile sanat yapısı inşaatları yapılacak. Söz konusu yatırımın tamamlanması için de yüklenici firmaya 300 gün süre tanınacak.

 

04 Ağu 2023 - 17:07 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel