İçme suyunda zam furyası sürüyor

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (KASKİ), ağustos ayında geçerli olacak içme suyu tarifesine yapılan zam oranlarını açıkladı.

 

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), temmuz ayı itibariyle tarife gruplarına 90 kuruşla 1,5 lira arasında zam yapıldığını açıklamıştı. Ağustos ayında da zam furyası sürdü. KASKİ’nin internet sitesinden yayınlanan tarife değişikliğine göre, Elbistan ilçe merkezinde 6 lira 91 kuruşa yükselen içme suyunun m³’ü, 29 kuruşluk artışla 7 lira 20 kuruş oldu. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki abonelerin kullandıkları su ise, 30 kuruş zamlanarak 5 lira 23 kuruş oldu. KASKİ, bir ilke imza atarak köyken mahalle statüsüne kavuşan yerleşim alanlarının içme suyu bedelinde 5 kuruşluk indirime gitti.

KASKİ, 3 kademeli faturalandırma uygulamasına devam edecek. Elbistan’da, 7 lira 20 kuruş olarak hesaplanan içme suyu bedeli, 0-15 metreküp arası tüketim için geçerli. 2.kademede ise 16-30 metreküp arası tüketimi kapsıyor. Bu kademedeki su tüketimi ise 1.kademenin yüzde 50 fazlası üzerinden hesaplanıyor. Böylece suyun metreküp fiyatı 10 liranın üzerine çıkıyor. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde ilk kademe 20 m³’e kadar, 2.kademe 21-40 m³ arası olarak belirleniyor. 40 metreküpün üstü ise 3.kademeden fiyatlandırılıyor. Köyken mahalle statüsü kazanan yerlerde ise ilk kademe 25 metreküpe kadar, 2.kademe ise 26-40 m³ arasında baz alınıyor. Bu rakamın üstü de 3.kademeye giriyor.

İçme suyunun fiyatı, kullanılmış su uzaklaştırma bedeli (KSUB) ve yüzde 1 KDV başta olmak üzere diğer gibi kalemlerin eklenmesi ile daha da artacak.

03 Ağu 2023 - 16:00 Kahramanmaraş- Güncel