Türk Böbrek Vakfı’ndan KSÜ’ye diyaliz merkezi desteği

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bahçesine Türk Böbrek Vakfı tarafından yapımı gerçekleştirilen diyaliz ünitesi açıldı.

Türk Böbrek Vakfı’ndan KSÜ’ye diyaliz merkezi desteği
Türk Böbrek Vakfı’ndan KSÜ’ye diyaliz merkezi desteği
Haber albümü için resme tıklayın

 

Açılış törenine, Kahramanmaraş Milletvekilleri Ömer Oruç Bilal Debgici, Dr. Tuba Köksal Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Kibar, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ve Vakıf yetkililerinin yanı sıra, protokol üyeleri, öğretim elemanları, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi yönetici ve çalışanları katıldı.

Programda açılış konuşmasını Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici yaptı.

Debgici “Bu güzel tesisin her aşamasında emeği geçenlere ve hayırsever bağışçılarımıza şehrim adına teşekkür ederim. Depremde birçok canımızı kaybettik. Yaralılarımızın tedavisini gerçekleştirdik. Şehir olarak yaralarımızı sarmaya da devam ediyoruz. Bu uğurda bizlere destek olan sizlere minnet borçluyuz. Şehrimizde sağlık alanında yapılacak çok işimiz var. Depremle birlikte hasar alan binalarımızı yeniden inşa edeceğiz. 250 yataklı acil durum hastanesi ve 850 yataklı yeni bir şehir hastanesi inşa etmek için sağlam zemin arayışı içerisindeyiz” dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım ise, “Kahramanmaraş’ımızdaki diyaliz merkezi ihtiyacını önemli oranda karşılayacak olan hemodiyaliz ünitemiz, Türk Böbrek Vakfının imkânlarıyla ve toplam 10 milyon TL maliyetle kurulmuştur. 15 hemodiyaliz cihazı altyapılı, fiilî 10 cihaz ve yatak konulan Merkezimiz haftada 50’den fazla hastaya hizmet verilebilecektir. Devletimizin tüm imkânları ile depremden sonra yaralarımızı sarmaya devam ediyoruz. Sivil toplum örgütlerimizi de milletimizin yanında görmeye ihtiyacımız var. Deprem sonrasında üniversitemizde sivil toplum kuruluşları tarafından kurulması planlanan çeşitli üniteler de var. Bu ünitelerin kurulmasında en hızlı davranan Türk Böbrek Vakfımız oldu. Sağ olsunlar çok kısa sürede bu üniteyi tamamladılar. Vakıf ruhuyla fedakârca çalışarak bizlere bu tesisi kazandırdılar. Kendilerine çok teşekkür eder, diyaliz merkezinin hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk ise tesisin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Erk, “Depremden kısa bir süre sonra başladığımız bu tesisi 3 buçuk ay gibi kısa bir zamanda hizmete almanın gururunu yaşıyoruz. Türk Böbrek Vakfının ülkemizin değişik yerlerinde sağlık ve eğitim yatırımları oldu. Buradan sonraki durağımız Hatay. Hatay’da bir anaokulu yapma girişimimiz oldu. Açılışını yaptığımız bu tesisin hayırlı olmasını diliyor, 6 Şubat’ta kaybettiğimiz vatandaşlarımızın manevi huzurunda onları saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri diyaliz ünitesini gezerek tesis hakkında bilgiler aldı.

 

03 Ağu 2023 - 15:40 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel