Cemevi’nde geleneksel aşure programı düzenlendi

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği programda binlerce kişilik olarak hazırlanan aşure katılımcılara ikram edildi.

Cemevi’nde geleneksel aşure programı düzenlendi
Cemevi’nde geleneksel aşure programı düzenlendi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi’nin, her Muharrem ayında geleneksel hale getirdiki aşure günü etkinliğine, Alevi kanaat önderi Garip Bozkurt Dede, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Cimikoğlu, haklı ile haksızın, zalim ile mazlumun, doğru ile yanlışın savaşının hiç bitmeyeceğinin altını çizdi.

Cimikoğlu, “Muharrem ayının inancımızdaki yerini özel kılan olaylardan biri de matem ayı olmasıdır. Matem çok sevilen ve çok değerli olan bir şeye veya bir veya bir kimseyi kaybetmenin verdiği acıyı En ileri düzeyde hissetmenin adıdır. Bu ay Alevi-Bektaşilerin yani gerçek müminlerin matemidir. Çünkü bu aya Yüce Peygamberimizin torunu Hz. İmam Hüseyin ve ikrar verenlerinin Kerbela’da hunharca katledildikleri aydır. Kerbela, zulmü insanlık tarihinin utanç sayfalarından biridir. İnsanlık Kerbela’da çok değerli bir varlığını zulme kurban vermiştir.

Bugün buraya insanlık tarihinin en acı olaylardan birinin yeniden anmak için tekrar bir araya geldik. Yaptığımız ibadetler kabul olsun. Tüm ehlibeytin şefaati üzerinde olsun” dedi.

Daha sonra söz alan Alevi kanaat önderi Garip Bozkurt Dede ise, Cemevlerinin asrın felaketinde üstlendiği role değindi.

Bozkurt, “Cemevelerimiz depremden sonra hemen açıldı. Zor günde, dar günde insanlarımıza ulaştık. Katkısı olan bütün canlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün Alevi öğretisine ihtiyaç duyuluyor. Alevi öğretisinin içinde paylaşma, komşu hakkı, ana-baba hakkı vardır. Aleviliğin, kimsesizlerin kimsesi olmak gibi bir düşüncesi vardır. Komşun aç iken sen tok yatıyorsan bizden değilsindir. Aleviliğin, sizin onur duyacağınız, hayata pozitif geldiğinizin bir kanıtı olması gerekir. Biz varız.

Hz. Hüseyin, 1400 yıl önce Hakka yürüdü. Bugün de konuşulmaya devam ediyor. Zalimin zulmüne dik durduğu için anılıyor. Düşüncesi hala bize ışık olduğu için anılıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Alevi kanaat önderi Garip Bozkurt Dede, aşure duasını yaptı. Duanın akabinde katılımcılara aşure ikramı yapıldı.

31 Tem 2023 - 15:53 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel