Sami Efendi Vakfı’nın kurduğu konteyner kentte yaşam başladı

Sami Efendi Vakfı’nın girişimleri ve katkıları; AFAD ve Elbistan Belediyesi’nin öncülüğünde depremzedeler için kurulan konteyner kentte yaşam başladı.

Sami Efendi Vakfı’nın kurduğu konteyner kentte yaşam başladı
Sami Efendi Vakfı’nın kurduğu konteyner kentte yaşam başladı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

 

Sami Efendi Vakfı, Elbistan’daki depremzedeler için Yeşilyurt Mahallesi’nde toplam 66 konteynerden oluşan bir geçici yaşam alanı kurdu. Bünyesinde kreş, çamaşırhane gibi birimleri de barındıran konteyner kentte kalacak depremzedelere, anahtarları törenle teslim edildi. Konteyner kent, Sami Efendi Vakfı’nın öncülüğü ve girişimleri; AFAD ve Elbistan Belediyesi’nin destekleri ile Ankara Muradiye Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın da katkıları ile hayata geçirildi.

Anahtar teslim töreni, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda mikrofona davet edilen Sami Efendi Vakfı Müdürü Ömer Faruk Özkul, 6 Şubat’taki depremden sonra çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını hatırlattı.

Öncelikle can kurtarmaya ve yardım malzemesi ulaştırmaya ağırlık verdiklerini hatırlatan Özkul, “Hayırseverlerimizin katkıları ile bu yardımları gerçekleştiriyoruz. Konteyner kent kurulması noktasında da Elbistan Belediyesi’nin tahsis ettiği bölgede çalışmalarımızı tamamladık. Cenabı Allah’a bu nimeti tattırdığı için şükrediyoruz. Biz sadece vesile olduk. Hayırsever kardeşlerimizin hayırlarının buraya yönlendirilmesine vesile olduk. Bu arazi, devletimiz tarafından tahsis edildi. Elbistan Belediye Başkanımız da altyapısı noktasında destek oldu. Depremin ilk gününden itibaren vakfımız burada mutfak ve yardım faaliyetlerine başladı. Bu güzel neticeye hep beraber ulaştık. Vesile olanlara teşekkür ediyoruz. Biz bu hizmeti, bir teşekkür bekleme niyetiyle yapmadık. Biz bu hizmeti, başımıza gelmesinden endişe ettiğimiz hesabımız kolaylaşsın ve Allah’ın rızası için yaptık” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz de; “Şehrimiz, 6 Şubat’taki depremin ikincisinin merkez üssüydü. Çok sayıda binamız yıkıldı. Depremzede hemşerilerimiz için geçici yaşam alanları oluşturuluyor. Burası geçici olacak. TOKİ’nin kalıcı konut inşaatları hızla sürüyor. İnşallah kısa süre içerisinde tamamlanacak. Bu yaşam alanının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından depremzedelere anahtarları teslim edildi. Program, koordinatör kaymakamlar Atilla Mete ve Tarık Orhan ile Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz’e plaket takdimiyle sona erdi.

 

30 Tem 2023 - 14:03 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel