Deprem ve selin yıktığı Aşağı İçmeler’e yeni ‘acı su’ kaynağı

6 Şubat’taki depremin yol açtığı ağır hasarın ardından sel felaketiyle de yüzleşen Ekinözü Aşağı İçmeler, yapılan sondajın ardından yeni ‘acı su’ kaynağına kavuştu.

Deprem ve selin yıktığı Aşağı İçmeler’e yeni ‘acı su’ kaynağı
Deprem ve selin yıktığı Aşağı İçmeler’e yeni ‘acı su’ kaynağı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık turizmi çerçevesinde her yıl yaz aylarında on binlerce insanı ağırlayan Ekinözü’nün Aşağı İçmeler bölgesi, 6 Şubat’taki ikinci depremde adeta yerle bir oldu. Derin yarıkların oluştuğu bölge, haziran ayında sel felaketiyle ikinci darbeyi aldı. İki felaketin acı izleri, turizm merkezi olarak bilinen Aşağı İçmeler’deki acı su kaynağını da olumsuz etkiledi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişçi’nin, Tarım ve Orman Bakanı’yken Aşağı İçmeler’de yeni bir kaynak bulunması yönündeki talimatı üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürlüğü ekiplerince sondaj çalışması başlatıldı.  DSİ ekiplerinin uzun süren uğraşları sonucunda 32 metre derinlikte yeni bir ‘acı su’ kaynağı bulundu.

Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker, ilçenin ekonomisinin can damarı olan turizmin deprem öncesindeki canlılığına kavuşması için çaba gösterdiklerini söyledi.

İlçesinin ‘Aşağı, Orta ve Yukarı’ olarak 3 ayrı kaynaktan yeryüzüne ulaşan ‘acı su’ ile özdeşleştiğini hatırlatan Başkan Eker, “6 Şubat’taki yüz yılın felaketinin merkezindeki Ekinözü’nde turizm bölgemiz olan Aşağı İçmeler ağır hasar aldı. Deprem nedeniyle bazı bina ve konaklama tesislerimiz yıkıldı. Depremin izleri tazeliğini korurken sel felaketiyle yüzleşmek zorunda kaldık. Asırlardır burada şifa dağıtan acı su kaynağımız ve Aşağı İçmelerimizde yeni bir kaynak bularak burasını eski günlerine kavuşturmak için dönemin Tarım ve Sağlık Bakanı Sayın Vahit Kirişçi ile görüşmelerde bulunmuştuk. Sayın Kirişçi’nin girişimleri sonucunda Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğümüzün ekipleri, sondaj çalışmalarının ardından 32 metre derinlikte kaynağı tespit etti. Bulduğumuz kaynak, Aşağı İçmelerimizi yeniden ayağa kaldırmak için çok sevindirici ve önemli bir adım oldu” dedi.

Başkan Eker, “İnşallah bu kaynaktan çıkan su ile yeni bir başlangıç yapacağız. Aşağı İçmelerimizi planladığımız peyzaj projeleri ve çalışmalarla birlikte eski günlerine kavuşturacağız. Aşağı İçmeler, deprem öncesinde olduğu gibi yine Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerimizle dolup taşacak.

Bu çalışmanın hayata geçirilmesinde emek ve katkısından dolayı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilimiz Sayın Vahit Kirişçi’ye, Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğümüzün tüm idareci ve personellerine ilçem adına teşekkürü borç bilirim” ifadelerini kullandı.

28 Tem 2023 - 15:25 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Güncel