‘Yerinde Dönüşüm’ projesi gezici tırda anlatılacak

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, depremzedelerin kendi ev ve işyerlerini yapabilmeleri için başlattığı ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi hakkında bilgi vermek amacıyla gezici tır Elbistan’a geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait gezici tır da proje hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla Elbistan’da 2 günlüğüne hizmet verecek. Yerinde Dönüşüm projesi ile ilgili vatandaşların kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacak bakanlık görevlileri, projenin de detaylarını ilk ağızdan anlatacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın gezici tırı Dulkadiroğlu Caddesi’ne konuşlandırıldı. Gezici tır, 28 Temmuz Perşembe günü akşam saatlerine kadar açık olacak.

Diğer yandan "Yerinde Dönüşüm" projesi çerçevesinde Elbistan’da açılan Yapım ve Dönüşüm Ofisi, Hükümet Konağı bahçesinde hizmete devam ediyor. Hibe ve kredi desteğinden faydalanmak isteyen hak sahipleri Yapım ve Dönüşüm Ofisi'ne müracaat edebilecek ve projeye başvurularını ise e-Devlet üzerinden yapabilecekler.

Yıkık, ağır ve orta hasarlı yapıların malikleri projeden faydalanabilecek. Fay hatları üzerinde, dere yataklarında, sıvılaşma olan zeminlerde bulunan hasarlı yapıların yerinde dönüşümü merak ediliyordu. Risk taşımadığı için imara kapatılmayan bölgelerdeki hasarlı yapıların bu projeyle dönüşümü mümkün. Hazine taşınmazları üzerinde işgalci olan hasarlı yapı sahipleri ise projeden faydalanamayacak.

Maliklerin hisseleri oranında salt çoğunluğu (yüzde 51) ile bir müteahhitle anlaşması halinde uygulamalar başlayacak. Ruhsat işlemleri ilk aşamada bakanlıkça yürütülecek, talep edilmesi halinde tip proje veya tip sözleşme desteği verilebilecek. Maliklere verilecek bağımsız bölüm dağılımı, hak sahipleri ve müteahhit tarafından SPK'ya bağlı lisanslı kuruluşlara hazırlatılacak değerleme raporu esas alınarak düzenlenen sözleşmede belirtilecek.

Bir hak sahibine sadece 1 konut ve 1 işyeri için hibe verilecek. Hibe tutarı konut için 500 bin TL, iş yeri için ise 250 bin TL olacak. Konutlar için evin metrekaresine göre 500-800 bin TL arasında, işyerleri için de yine metrekaresine göre 250-500 bin TL arasında kredi kullanılabilecek. Hak sahiplerinin gelir düzeyi ve kredi puanlarına bakılmaksızın kredi kullandırılacak. Geri ödeme, 2 yıl ödemesiz toplam 10 yıl vade ile faizsiz olacak. Konut ve iş yeri sahipleri ikisi için de ayrı ayrı kredi alabilecek.

27 Tem 2023 - 16:39 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel