‘Yerinde Dönüşüm’ projesinde hibe ve krediler artırılsın çağrısı

MHP Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti üyesi, Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, deprem bölgesinde kendi konutunu kendi yapanlara kredi ve hibe verilmesine yönelik projenin, daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

‘Yerinde Dönüşüm’ projesinde hibe ve krediler artırılsın çağrısı
Haber albümü için resme tıklayın

MHP Hatay Milletvekili Kaşıkçı, MHP'li Deprem Bölgesi İnceleme Heyeti üyesi milletvekilleriyle Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Lütfi Kaşıkçı, çalışmalar ve eksiklikleri, depremzedelerle görüşerek ve illerdeki yöneticilerden bilgi alarak tespit ettiklerini belirterek, devletin, bölgede çok ciddi şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Bölgede ağır hasarlı binaların yıkımı ile enkaz taşıma işlemlerinin devam ettiğini ifade eden Kaşıkçı, "TOKİ marifetiyle son 20 yılda 1 milyon konut yapıldığı dikkate alındığında, bölgede hasar gören neredeyse bir o kadar konutun çok kısa zamanda yenilenmesi gerekiyor." diye konuştu.

Kaşıkçı, birçok ilde çadır kentlerin yerini konteyner kentlere bıraktığına dikkati çekerek, "Konteyner kentler elbette ev konforunu vermez ama devletimiz, bu yaşam alanlarında vatandaşlarımızı rahat ettirmek için en küçük detayı düşünmüş. Görüştüğümüz vatandaşlar, devletimize dua ediyorlar." dedi.

Deprem bölgesinde kendi evini kendi yapana yardım verilmesine yönelik projeyi anımsatan Kaşıkçı, "Kendi evini kendi yapma yöntemi daha da geliştirilmeli. Sayın Bakanımızın açıkladığı, kendi evlerini kendileri yapacak depremzedelere verilecek 500 bin lira hibe ve 500 bin lira kredi tutarlarının artırılması, vatandaşlarımıza kendi evlerini yapma konusunda fırsat sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaşıkçı, depremden etkilenen kiracılara da konteyner ev verilmesini önerdiklerini dile getirdi.

26 Tem 2023 - 16:25 - Güncel