Anız yakanların cebi de yanacak!

Tüm uyarılara rağmen anız yakarak toprağa ve çevreye zarar veren kişilere, dekar başına 244 TL idari para cezası kesilecek.

Anız yakanların cebi de yanacak!
Haber albümü için resme tıklayın

 

Toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla anız yakılması, Türkiye’nin tamamına yakınında olduğu gibi Elbistan’da da büyük bir sorun teşkil ediyor. Anız yakma işlemi, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizma ve besin moleküllerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden oluyor.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, çiftçilere ve vatandaşlara anız yakılmaması hususunda uyarılarda bulundu.

Çitil, anız yakılması sonucunda tarım topraklarındaki faydalı mikroorganizmaların yok olduğunu ve toprak erozyonu ile verim kaybı gibi olumsuzlukların yaşandığına dikkat çekti.

Anız yakılmasının, hasat edilmeyen ürünler açısından da büyük tehlike doğurduğunu hatırlatan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil,  bu uygulamanın, hava kirliliğine yol açtığını ve yaban hayvanlarının da neslinin devamı açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.

Çitil, tüm uyarılara rağmen anız yakanlarla ilgili cezai müeyyideyle ilgili de, “Bu zararların önlenmesi amacıyla anız yakanlara her dekar için 244,09 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır” ifadelerini kullandı.

 

26 Tem 2023 - 16:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel