EMYO’da ilk kez açılan bölüme 40 öğrencilik kontenjan

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) Elbistan Meslek Yüksekokulu (EMYO), 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümüne ilk kez öğrenci alacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Tercih Kılavuzu' yayımlandı. Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ), 4 yeni lisans ve 1 ön lisans bölümünde öğrenci alacak. ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzunda, Elbistan Meslek Yüksekokulu’nun (EMYO) Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programına 40 öğrenci kontenjanı açıldığı görüldü.

KİÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 2023 YKS sonuçlarının, öğrenciler ve aileleri akademik camia için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

KİÜ’nün yeni bölümleriyle birlikte her geçen gün büyüyeceğini ve öğrenci sayısını artıracağını ifade eden Prof. Dr. Bakan, “Üniversiteler öğrenci ile vardır. Bu nedenle yeni bölümler açarak, hem öğrenci sayımızı artırmaya, hem de üniversitemizi büyütmeye gayret ediyoruz. Bu yıl açtığımız, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Dijital Oyun Tasarımı ve Hemşirelik Bölümlerine 40 öğrenci kontenjanı verildi. Böylelikle toplamda, 390’nı lisans, 560’ı ön lisans programı olmak üzere toplamda 950 öğrenci alabileceğiz. Ayrıca Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketi dolayısıyla ekstradan yüzde 25 oranında aday kontenjanı da verilmiş durumda. Ben bölümlerin açılması sırasında bize büyük destek veren YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a, YÖK Üyesi kıymetli hocalarımıza verdikleri destek dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bu başarı bir ekip işi. Bu çalışmalar sırasında özveriyle görev yapan akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Tekrar Üniversitemiz için hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte yeni fakülteler, yeni lisans ve ön lisans programları ile Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’ni daha da büyütmeye ve Türkiye’nin tercih edilen yükseköğretim kurumlarından birine dönüştürmeye gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

22 Tem 2023 - 15:33 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel