Depremzede arıcılara 701 kovanlık destek

Elbistan’da, depremde kovanları zarar gören arıcılara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 701 kovan arı dağıtıldı.

Depremzede arıcılara 701 kovanlık destek
Depremzede arıcılara 701 kovanlık destek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, depremlerden etkilenen arıcılara yönelik desteklerini sürdürüyor. Bakanlık, bu çerçevede ayni destek kapsamında; depremde kayba uğrayan arıcıların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için çalışmalarına hız verdi. Arıcıların zarar gören kovanların adedi kadar arılı kovanları bedelsiz olarak tedarik edilmesini sağlayacak proje hayata geçirildi.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, 6 Şubat’taki depremin arıcılık sektörünü de olumsuz etkilediğini söyledi.

Deprem sonrasında arıcıların ihbarları doğrultusunda gerekli hasar tespit çalışmalarını yaptıklarını dile getiren Çitil, “İlçemizde arıcılık faaliyeti gösteren, işletme ve kovanları Tarım ve Orman Bakanlığı Arı Kovan Sistemi veri tabanında kayıtlı olup, aktif kovanları depremler nedeni ile zarar gören 13 arıcımıza toplamda 701 paket arılı kovan, bedelsiz olarak dağıtıldı” şeklinde konuştu.

Arıcılığın, ilçe ekonomisinde önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Çtil, “İçinden geçtiğimiz bu zor süreçte; tarımdan hayvancılığa ve arıcılığa kadar tüm üreticilerimizin yaralarını sarmak için çaba gösteriyoruz. Bu çerçevede; bakanlığımızın desteği ile depremde telef olan küçükbaş hayvanların yerine hibe şeklinde koyun dağıtımını başlattık. tamamladık. Önümüzdeki süreçte de depremde telef olan büyükbaş hayvanlarımızı yetiştiricilerimize dağıtmayı planlıyoruz. Üreticimizle omuz omuza vererek şehrimizi tarım ve hayvancılıkta daha da ileriye götürmenin gayretinde olacağız. Tüm çiftçi ve üreticilerimize bol ve bereketli sezon diliyorum. Hayırlı olsun” dedi.

22 Tem 2023 - 15:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel