Depremzede üreticilere koyunları teslim edildi

Nurhak’ta, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde küçükbaş hayvanları telef olan üreticilere koyun dağıtımı başladı.

Depremzede üreticilere koyunları teslim edildi
Haber albümü için resme tıklayın

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın; asrın felaketinde hayvanlarını kaybeden üreticilere yenilerinin hibe edilmesi projesi sürüyor. Nurhak’ta; afet sonrasında küçükbaş hayvan zararlarının telafisi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce tespiti yapılan çalışma doğrultusunda ilk etap koyun teslimatı yapıldı. Hayvan Borsası’ndaki programla ilçedeki 5 üreticiye toplamda 60 adet İvesi cinsi koyun dağıtıldı.

Nurhak Kaymakamı Sercan Yıldız, ilçede küçükbaş hayvancılığın en önemli geçim kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Kentte, afet sonucu telef olan hayvanların yerine yenilerinin konması amacıyla başlatılan ‘telafi desteği’ projesi kapsamında ilk dağıtımın yapıldığını belirten Kaymakam Yıldız, “İlçemizde deprem nedeniyle telef olan hayvanların yerine hibe şeklinde yenilerini teslim ediyoruz. Şanlırurfa-Ceylanpınar TİGEM’den temin edilen İvesi cinsi 60 koyunu 5 üreticimize teslim ettik. İlçede hayvan teslimatı devam edecek. Bazı üreticilerimizin talep ettiği cinslerin temini de önümüzdeki günlerde yapılacak. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Telef olan hayvanlarının yerine dağıtılan koyunları alan üreticiler de; projeye emek veren ve katkı sunan herkese teşekkür ettiler.

21 Tem 2023 - 17:25 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel