35 liraya dayanan mazot zammına tepki

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, ÖTV artışı sonrası 35 liraya yaklaşan mazot fiyatlarının çiftçi ve taşımacılık sektörünü olumsuz etkilediğini söylediler.

Büyütmek için resme tıklayın

 

ÖTV zammı ardından yükselen akaryakıt fiyatları, vatandaşlarla birlikte çiftçi ve şoför esnafının canını yaktı.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, tarımsal üretim faaliyetinin kışlık ve yazlık ürünlerde yoğun bir şekilde devam ettiği bugünlerde, mazota yapılan zammın üreticilerin belini büktüğünü dile getirirken; Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin de, taşımacılık sektörü ile şoför esnafının bu zammın altından kalkamayacağını vurguladı.

Başkan Bulut, “ÖTV artırılarak mazota yapılan fahiş zamla birlikte üreticilerimiz hayal kırıklığına uğradı. Üreticilerimizin mağdur olmaması ve üretime yönelebilmesi için 2023 yılı mazot desteklerinin artırılması, geçen yıl olduğu gibi ödemelerin erkene çekilmesi için çalışma yapılmalıdır. Fakat geçen yıl yapılan ve çok sağlıklı olmayan ayni ödemeden vazgeçilip, bu yıl mazot destekleri üreticilerimizin hesabına doğrudan aktarılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Başkan Şahin ise, “Bu zam, esnafın cebindeki yangını körükledi. Esnafımız, kazancını yakıta veriyor.

Kazancımızı yakıta verir hale geldik. "Akaryakıta yapılan zam her zaman olduğu gibi doğal olarak zincirleme tüm tüketim mallarına yansıyacak. Sektörün ayakta kalması için esnafımıza ucuz akaryakıt verilmelidir. Bu yapıldığı takdirde halkımız biraz olsun rahat nefes almış olacak ve zamların etkisini çok fazla hissetmeyecektir” ifadelerini kullandı.

 

21 Tem 2023 - 17:16 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel