Yerinde Dönüşüm projesinin öncüsü oldular

Elbistan’da asrın felaketinde evleri yıkılan site sakinleri, kendi aralarında anlaşıp Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın başlattığı Yerinde Dönüşüm projesinin kentteki öncüsü oldu.

Yerinde Dönüşüm projesinin öncüsü oldular
Haber albümü için resme tıklayın

 

Uzun yıllardır aynı çatı altında yaşayan site sakinleri, kararı oy birliği ile aldıklarını belirterek, “Komşuluğumuzu ve evlerimizi el ele verip ayağa kaldıracağız” dediler.

Afetzedelerin evlerine kavuşmaları için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Yerinde Dönüşüm Projesi için başvurular başladı. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Hibe tutarı konut için 500 bin TL, iş yeri için ise 250 bin TL olacak. Konutlar için evin metrekaresine göre 500-800 bin TL arasında, işyerleri için de yine metrekaresine göre 250-500 bin TL arasında kredi kullanılabilecek. Hak sahiplerinin gelir düzeyi ve kredi puanlarına bakılmaksızın kredi kullandırılacak. Geri ödeme, 2 yıl ödemesiz toplam 10 yıl vade ile faizsiz olacak.

Söz konusu proje, kendi evlerini yeniden inşa etmek isteyen afetzedeler için de umut oldu. Elbistan’a bağlı Yunus Emre Mahallesi Oğuzhan Caddesi’ndeki 2 bloklu Yüksel Sitesi’nin 20 sakini de projeden yararlanmak için kolları sıvadı.

Yaklaşık 18 yıl önce inşa edilen ve depremde ağır hasar alan sitenin sakinleri, projeden yararlanmak için gerçekleştirdikleri ilk toplantıda oy birliği ile karar aldı.

Elbistan’da bu projenin öncüsü olan site sakinleri, “Asrın felaketiyle birlikte uzun yıllardır yaşadığımız sitemiz ağır hasar aldı. Allah’a şükür can kaybımız olmadı. Bu süre zarfında komşuluğumuzun devam etmesi yönünde neler yapabileceğimizi konuşuyorduk. Bakanlığın Yerinde Dönüşüm projesi açıklanır açıklanmaz hemen toplantı düzenledik. İyi ve kötü günlerimizde bir arada olduğumuz komşularımızla yeni bir yaşama kapı açma kararı aldık. Tüm komşularımız ‘evet’ diyerek oy birliği ile projeden yararlanmak istediğini belirtti” dediler.

En kısa süre içinde prosedürleri tamamlayıp başvurularını yapacaklarını dile getiren site sakinleri, “Evimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Önümüzdeki günlerde başvurumuzu yapacağız. Daha sağlam ve güvenli bir ev inşa edeceğiz. Hepimize hayırlı olur inşallah” ifadelerini kullandılar.

20 Tem 2023 - 16:41 - Güncel