Balıkların öldüğü Hurman Çayı’nda analiz sonuçları açıklandı

Hurman Çayı'nda yaşanan toplu ölüm sonrasında balıklardan ve sudan alınan numunelerin laboratuar sonuçları belli oldu.

Balıkların öldüğü Hurman Çayı’nda analiz sonuçları açıklandı
Balıkların öldüğü Hurman Çayı’nda analiz sonuçları açıklandı
Haber albümü için resme tıklayın

Adana ve İzmir’deki laboratuarlarda yapılan analizlerde ölü balık ve suda toksik madde ile kimyasal izine rastlanılmadı.

Geçtiğimiz günlerde Hurman Çayı'nın Afşin'e bağlı İğdemlik, Kuşkayası mahalleleri ile Elbistan'a bağlı Karahüyük Mahallesi'nde, suyun yüzeyi ölü balıklarla kaplanmıştı. Vatandaşların ihbarı üzerine Elbistan ve Afşin tarım ve orman müdürlüğü ekiplerince inceleme başlatılmıştı. Elbistan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri, ölü balıklardan; Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de sudan numune alarak tahlil için laboratuara göndermişti.

Vatandaşların, ‘balıklar B Termik Santrali’nden suya karışan zehirli maddeye bağlı olarak öldü’ iddiası üzerine Adana ve İzmir’deki laboratuarlarda kapsamlı analiz yapıldı. Yapılan analizin sonuçları ise ‘negatif olarak açıklandı.

Ölü balık numuneleri, 2 farklı analize tabi tutuldu. İlk analiz zehirlenme (pestisit) yönünden incelendi. Yapılan analizde 50 farklı parametreden herhangi birine rastlanmadı. Ve raporun sonucu ‘negatif’ olarak açıklandı.

İkinci analizde ise; hem toksikoloji hem de biyokimya açısından ağır metal bulgusu arandı. Analiz sonucunda ağır metale bağlı bir zehirlenme bulgusuna rastlanılmadı.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün aldığı su numunesinin analizinde de benzer sonuç ortaya çıktı. Laboratuarda analiz edilen suda; zehirlenmeye yol açabilecek herhangi bir kimyasal maddeye rastlanılmadı.

19 Tem 2023 - 16:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel