Köy evlerinin yerinde dönüşümünde tapu sorununa çözüm

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, köy evlerinin yerinde dönüşümünde tapuyla ilgili yaşanabilecek sorunlara ilişkin alınan kararı açıkladı.

Köy evlerinin yapımıyla ilgili talep yoğunluğu yaşandığını dile getiren Bakan Özhaseki, “Bize daha çok köy evimizi kendimiz yaparız talebi geldi. Bize tip projesi verin dediler. Biz de bir karar aldık; 6 tip köy evi projesini isteyen vatandaşa vereceğiz, onlar da uygulayabilecek” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremzedelere yönelik olarak ‘ Yerinde Dönüşüm’ projesini başlattı. Proje, başlar başlamaz vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştı. Ancak kırsal mahallelerde evini yapmak isteyen birçok vatandaşın önüne tapu engeli çıktı. Yıllar önce yapıldığı için tapusunda çeşitli sıkıntılar olan depremzedeleri sevindirecek açıklama Bakan Özhaseki’den geldi.

Benzer durumun Elbistan’da da sıkça karşılaşıldığı Yerinde Dönüşüm projesinin köy evleri ayağına ilişkin soru işaretlerini gideren açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, “Aynı şehir merkezinde yapılan desteği köy evleri için de verme kararı aldık. 6 tipten istediğini vatandaşımız yerinde uygulayabilecek. Köylerde tapu sorunlarından dolayı ihtilafların olduğunu biliyoruz. Köy muhtarı ve ihtiyar heyetinin imza vermesiyle birlikte evin yerinde yapılmasını sağlayacağız. 500 bin lira kredi, 500 bin lira da hibe vereceğiz. Tip projeden istediklerini yapabilecekler. Bu çok daha kolay bir şey. Çok daha rahat birlikte çalışıyorlar” dedi.

Köy evlerinin yapım aşamasının sıkı şekilde denetleneceğini bildiren Bakan Özhaseki, “Tip projeyi vereceğiz ve mecburen bu projelere uygun inşaat yapılacak. Bunu da bakanlık olarak denetleyeceğiz. Bu konuda sıfır toleransla hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

19 Tem 2023 - 16:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel