Çöl sıcaklarına dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Elbistan’da sıcaklıkların 6 derece birden artacağı tahmininde bulunurken; uzmanlar da vatandaşları oluşabilecek sağlık risklerine karşı uyardı.

 

Günlerdir yapılan uyarıların ardından sıcak hava dalgası yurt genelinde etkili olmaya başladı. Afrika üzerinden gelen çöl sıcaklıklarının 10 gün sürmesi bekleniyor. Elbistan’da ise, çöl sıcakları Perşembe günüyle birlikte kendisini gösterecek. Sıcaklıklar, 6 derece birden artarak 36 dereceyi görecek.

Mevsim normalleri üzerinde seyredecek sıcaklıklar için uzmanlardan da uyarı geldi. Aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar, “65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, 4 yaşından küçük çocuklar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar risk grubunda yer alıyor.

Sıcaktan korunmak için günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir. Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir” uyarılarında bulundular.

17 Tem 2023 - 17:11 - Güncel