Başkan Bulut: “TMO, hububat alımlarında üreticiyi mağdur etmemeli”

 Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, buğday ve arpa hasadına ilişkin olarak Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) randevu ve alım konusunda çiftçileri mağdur etmemesi gerektiğini söyledi.

Başkan Bulut: “TMO, hububat alımlarında üreticiyi mağdur etmemeli”
Haber albümü için resme tıklayın

 

Çiftçilerin, randevu bulmakta zorlandığını belirten Başkan Bulut, “Çiftçimiz, TMO’dan açık alanda depolama dahil olmak üzere alım kapasitesini arttırmasını bekliyor” dedi.

 Elbistan’da, hububat rekoltesinde artış beklendiğini dile getiren Başkan Bulut, hasat sezonunun da arpa ile başladığını söyledi.

Önümüzdeki günlerde sulu alanların da hasat edilmesiyle birlikte yoğunluğun artacağını vurgulayan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “TMO’nun bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlıklarını yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Serbest piyasada oluşan fiyatların, TMO’nun açıkladığı rakamlardan çok düşük olduğunu anlatan Başkan Bulut, “TMO, alım fiyatını prim hariç makarnalık buğday için ton başına 9 bin lira, ekmeklik buğday için ton başına 8 bin 250 lira, arpa için ton başına 7 bin lira olarak açıkladı. Ancak hasadın başladığı ilçemizde arpa fiyatları serbest piyasada daha düşük seyrediyor. Bu durumla birlikte üreticimiz ürününü TMO’ya teslim etmek istiyor. Ancak randevu ve alımın yetersizliği çiftçimizi zora sokuyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, ilçemizde hasat edilen ürünü almak için lisanslı depolarla anlaşma yaptı ancak talebi karşılamak için yeterli olmuyor. Acilen etkili alım politikasını güçlendirerek çiftçilerimizin ‘kara gün dostu’ olduğunu göstermelidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Bulut, şöyle devam etti:

“Çiftçinin hasat edilen ürünü bekletme imkânı yok. Çiftçilerimizin birçoğu borçla üretim yapıyor ve borcunu kapatması gerekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi acilen alım merkezlerini artırarak, gerekirse yığma olarak alım yapmalıdır. Çiftçilerimizin bu konudaki şikayetlerini değerlendirip TMO Elbistan Ajans Amirliği ve diğer ilgililerle görüşmeler yapıyoruz. Sorunun takipçisiyiz” değerlendirmesinde bulundu.

13 Tem 2023 - 17:08 - Güncel