Depremde hayvanları telef olan üreticilere 754 koyun dağıtıldı

Elbistan’da, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde küçükbaş hayvanları telef olan 32 üreticiye 754 adet koyun dağıtıldı.

Depremde hayvanları telef olan üreticilere 754 koyun dağıtıldı
Depremde hayvanları telef olan üreticilere 754 koyun dağıtıldı
+6
Haber albümü için resme tıklayın

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın; asrın felaketinde hayvanlarını kaybeden üreticilere yenilerinin hibe edilmesi projesi sürüyor. Elbistan’da; afet sonrasında küçükbaş hayvan zararlarının telafisi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce tespiti yapılan çalışma doğrultusunda ilk etap koyun teslimatı yapıldı. Hayvan Borsası’ndaki programla ilçedeki 32 üreticiye toplamda 754 adet Akkaraman cinsi koyun dağıtıldı.

Hayvan dağıtım programına katılan Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, yüzyılın felaketiyle hayvancılık ve tarım sektörünün ayağa kalkması için Bakanlık nezdinde bir dizi destek projesinin hayata geçirildiğini hatırlattı.

Depremin hemen ardından yem, çadır ve diğer ayni desteklerle üreticilerin yanında olduklarını vurgulayan Bilir, “Üreticimiz ve çiftçimizin bu zor günleri atlatmaları için omuz omuza verdik” dedi.

Bilir, bu çerçevede, afet sonucu telef olan hayvanların yerine yenilerinin konması amacıyla başlatılan ‘telafi desteği’ projesiyle Kahramanmaraş genelinde 15 bin 342 küçükbaş hayvanın hibe şeklinde dağıtılacağını bildirdi.

İl genelindeki dağıtımları peyderpey sürdürdüklerini ifade eden Bilir, Elbistan’da da ilk teslimatı yaptıklarını söyledi.

İlk etapta 32 üreticiye 754 adet küçükbaş hayvan dağıtıldığının bilgisini veren İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, çalışmaların da hayvan kayıt sistemi üzerinden yapıldığını anımsattı.

Elbistan’da hayvan dağıtımının süreceğinin altını çizen Bilir, “İlimizde toplam 14 bin 342 hayvanımızın telef olduğu tespiti yapıldı. Telef olan hayvanların yerine hibe şeklinde yenilerini dağıtıyoruz. Bu gün de Elbistan’da üreticilerimizle bir araya geldik. Kırşehir ilimizdeki TİGEM’den temin edilen 1 yaşındaki Akkaraman cinsi 754 koyunu 32 üreticimize teslim ettik. Elbistan, hayvancılık noktasında önem arz eden bir kentimiz. Hayata geçirdiğimiz projeyle Elbistan’ın bu özel konumunu sürdürmesini amaçlıyoruz. İlçede hayvan teslimatı devam edecek. Bazı üreticilerimizin talep ettiği cinslerin temini de önümüzdeki günlerde yapılacak. Sektörün canlanması ve yeniden ayağa kalkması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerini

Kahramanmaraş Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vakkas Kuzu da üreticilerin zararlarının hızla karşılanmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.

Telef olan hayvanlarının yerine dağıtılan koyunları alan üreticiler de; “Hayvanlarımızı depremde kaybetmiştik. Küçükbaş hayvancılığın yapıldığı hemen her mahallede kayıp söz konusuydu. Bugün de kaybettiğimiz hayvanların sayısı kadar yeni koyunlar teslim edildi. Emek veren ve katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz” değerlendirmesini yaptılar.

12 Tem 2023 - 14:18 - Güncel