‘Yerinde Dönüşüm’ projesinde detaylar belli oldu

Afetzedelerin yeniden evlerine kavuşmaları için hayata geçirilen ‘Yerinde Dönüşüm’ projesinin detayları açıklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Başvurular 15 Temmuz itibariyle alınmaya başlayacak. Proje kapsamında, kendi yapısını yerinde inşa edecek afetzedelere konutlar için 500 bin TL, iş yerleri için 250 bin TL hibe verilecek. Vatandaşlara, konut için 500 bin ile 800 bin TL, iş yeri için 250 bin ile 500 bin TL arasında da iki yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz kredi imkânı da tanınacak. Hibe ve krediden faydalanmak isteyen hak sahipleri, 22 noktada kurulacak ve 15 Temmuz’dan itibaren bölgede açılacak “Yapım ve Dönüşüm Ofislerine” müracaat edebilecek.

Elbistan’da da binlerce afetzedenin merakla beklediği ‘ Yerinde Dönüşüm’ projesinin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, afet bölgesine gerçekleştirdikleri ziyaretlerde yapılan istişareler ve bilim insanlarının sahada yürüttükleri çalışmalar neticesinde “yerinde dönüşüm” fikrinde mutabakat sağlandığını kaydetti.

Özhaseki, “Ruhsattan iskana kadar her aşamada kontrol bakanlığımızda olacak” dedi.

Özhaseki’nin açıkladığı projeye göre, afetzedelerden kendi yapısını yerinde yapmak isteyenler için koşullar şöyle:

“Konutlar için 500 bin TL, iş yerleri için ise 250 bin TL hibe verilecek. Konut büyüklüklerine göre 500 bin TL ile 800 bin TL arasında kredi verilecek. İş yeri büyüklüklerine göre de 250 bin TL ile 500 bin TL arasında kredi kullanılabilecek. Brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için açılan kredi tutarı 500 bin TL. Brüt inşaat alanı 101-150 metrekare olan konutlar için 700 bin TL. Brüt inşaat alanı 151 metrekareden büyük olan konutlar için 800 bin TL.

Brüt inşaat alanı 50 metrekare olan iş yerleri için kredi tutarı 250 bin TL. Brüt inşaat alanı 51-100 metrekare olan iş yerleri için kredi tutarı 400 bin TL. Brüt inşaat alanı 101 metrekareden büyük olan iş yerleri için kredi tutarı 500 bin TL.

Başvurular için Elbistan’da Yapım ve Dönüşüm Ofisi açılacak. Krediler 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak. Hibe ve krediler, inşaatın ilerleme seviyesi tespit edilerek hak edişlere göre verilecek. Mülkiyeti tüzel kişilere ait olanlar da hibe ve kredi desteğinden faydalanabilecek. Hibe ve krediden faydalanmak isteyen hak sahipleri, 15 Temmuz’dan itibaren bölgede açılacak “Yapım ve Dönüşüm Ofislerine” müracaat edebilecek.

Birden fazla dairesi olup da evli çocukları bu dairelerde oturanlar da hak sahibi sayılacak, hibe ve kredi desteklerden faydalanabilecek. Bütün binaya sahip olan vatandaşlar da bir dairesi için hibe alabilecek, diğer daireler için ise üç daireye kadar kredi alabilecek.”