Elbistan çiftçisi hasat için tarlada

Türkiye’nin hububat üretiminde hatırı sayılır bir yere sahip olan Elbistan Ovası’nda arpa hasadı başladı.

Elbistan çiftçisi hasat için tarlada
Elbistan çiftçisi hasat için tarlada
+1
Haber albümü için resme tıklayın

 

Dolu yağışından etkilenmeyen bölgelerde yüksek verim üreticinin yüzünü güldürürken; arpa 5-5,5 lira arasında alıcı buluyor.

Elbistan Ovası’nda çiftçilerin aylardır emek vererek yetiştirdikleri arpanın hasadı biçerdöverlerin tarlalara girmesiyle başladı. Biçerdöverler, yine kıraç tarlalarda arpa biçme mesaisini sürdürüyor. Hasat edilen buğday ve arpa, Zahire Pazarı’na getirilerek burada satılıyor. Bölgede elde edilen tahıl ürünleri ilçe ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlarken, çiftçiler hasatla birlikte elde ettikleri samanı ise hayvancılıkta kullanıyor. Bu yıl yağışların ortalamanın üzerinde seyretmesi, verime yansıdı. Dolu yağışının hasar vermediği arazilerden dekara 300 kilonun üzerinde verim alınıyor.

Elbistan Zahire Pazarı’nda da hasadın başlamasıyla birlikte hareketlilik göze çarpıyor. Sezonun ilk ürünleri zahire pazarında satılıyor. Çiftçiler, ürünlerini TMO’nun anlaşma yaptığı lisanslı depolara da teslim edebiliyor. Arpa, zahire pazarında 5 lira ile 5,5 lira arasında alıcı buluyor.

Zahire pazarı esnafları, hasadın tam anlamıyla başlamasıyla birlikte canlılığın artacağını belirtiyor. İlk hasat edilen arpanın kalite ve veriminin yüksek olduğunu belirten esnaflar, “Alım-satım işlemlerinin hasadın ilçe geneline yayılması ile artacağını düşünüyoruz. Şuan da tam anlamıyla istenilen oranlarda ürün gelmiyor. Bu sene verim iyi gözüküyor. Üreticilerimize bereketli bir sezon diliyoruz” dediler.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ise, Elbistan Ovası’nın, hububat üretiminde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

İlkbahar ve yaz yağışlarının verim noktasında yüz güldürdüğünü anlatan Başkan Bulut, “Bölgemizde hububat hasadı başladı. Kıraç arazilerde arpa hasat ediliyor. Çiftçimiz bu ürünü alabilmek için aylardır emek harcıyor. Bize gelen ilk bilgiler verimin de iyi olduğu yönünde. İnşallah çiftçilerimiz alın terlerinin karşılığını alır. Hasat, sulu arazilerle birlikte devam edecek. O zaman bölgedeki rekolte daha net ortaya çıkacak. Üreticilerimize hayırlı olsun. Kazasız belasız bir hasat sezonu temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

08 Tem 2023 - 17:37 - Güncel