Vatandaşlardan yerinde ayrıştırma tepkisi

6 Şubat’taki depremin merkez üssü Elbistan’da vatandaşlar, ağır hasarlı binaların enkazlarının yerinde ayrıştırılmasının yıkım işlemlerinin uzamasına neden olduğu ve özellikle asbest başta olmak üzere insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğu gerekçesi ile tepki gösterdi.

Vatandaşlardan yerinde ayrıştırma tepkisi
Haber albümü için resme tıklayın

 

 Elbistan’da ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor. Şehir merkezinde yıkımı yapılan binaların yerinde ayrıştırılmasından dolayı enkazların kaldırılması uzun sürüyor. Yıkılan binaların dönüşümlerinin enkaz döküm sahasında yapılması gerektiğini vatandaşlar ise durumdan şikayetlerini dile getiriyor.

Yıkımların ayrıştırma nedeniyle uzun sürdüğü ve dolayısıyla sokak ve caddelerin trafiğe kapatıldığını, ses ve gürültü kirliliği yaşandığını belirten vatandaşlar ve esnaflar, “Yıkım sonrasında ayrıştırma işlemleri yerinde yapılmamalı. Enkaz döküm alanında yapılması gerekiyor. Normalde demirle betonun yerinde ayrıştırılması yasaktır. Altyapıya, vatandaşlara zarar veriyorlar. Yollar kapalı kalıyor. Yoldan geçen, kanalizasyon, elektrik, su, doğal gaz, internet gibi altyapı hizmetleri zarar görüyor. Ayakta kalan binalarda da hasar oluşma tehlikesi var. Burada 1 kilo demir çıkartmak için iş makineleri ile defalarca yere vuruyor. Biz tekrar deprem yaşıyoruz. Yetkililer sesimizi duysun istiyoruz” diye konuştular.

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari ise, depremlerin gerçekleştiği bölgede yıkılan binalarda yer alan asbestin havaya karışmış olabileceğine dikkati çekerek, "Asbest olmasa bile enkazda ağır metaller, kurşun, cıva ve küf mantarları yer alabilir. Şimdi enkaz kaldırma ve hasarlı yapıların yıkımı sürecindeyiz. Havaya kalkan tozlar masum değil” uyarısında bulundu.

07 Tem 2023 - 17:50 - Güncel