Trafikte deprem sonrası kurallara uymama alışkanlığına ceza yağdı

Elbistan'da deprem sonrasında özellikle tek yön ve kırmızı ışık ihlali ile çift sıra parklanma başta olmak üzere trafik kurallarını hiçe sayan sürücülere ceza yağmaya başladı.

Trafikte deprem sonrası kurallara uymama alışkanlığına ceza yağdı
Trafikte deprem sonrası kurallara uymama alışkanlığına ceza yağdı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan’ın kronikleşen problemlerinin başında yer alan ve deprem sonrasında da kuralları göz ardı eden sürücülerin yol açtığı trafik sorunu şehrin en önemli gündem maddelerinden biri oldu. Özellikle Ahmet Karacabey, Emniyet, İnönü, Hamza Akbaş ve Gazi Mustafa Kemal Caddelerinde tek yön kuralına uymayan sürücüler, çift sıra parklarla birlikte trafiğin tıkanmasına neden oluyor. Özellikle şehir merkezinde yıkılan binalardan geriye kalan boşluklar da araç parkına açılsa da çift sıra park etme alışkanlığından vazgeçmeyen sürücüler nedeniyle trafik durma noktasına geliyor.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği, trafikte normalleşmeyi sağlama ve kural dışı davranışların önüne geçme adına kapsamlı denetimlerin startını verdi. Resmi ve sivil ekipler, gün boyunca ana arterler ve şehir merkezi başta olmak üzere kontrol noktaları oluşturarak, kural ihlali yapan sürücüler ve modifiyeli araçlara göz açtırmayacak. Bununla birlikte MOBESE olarak adlandırılan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları da çift sıra parklar başta olmak üzere aktif olarak kullanılmaya başlandı. Denetimler, 24 saat esasına göre gün içinde farklı güzergah ve noktalarda gerçekleştirilecek.

Denetimlerin ilk gününde ehliyetsiz olarak direksiyona geçen 16 sürücüye toplam 128 bin lira idari para cezası kesildi. Ayrıca modifiyeli 6 araç sürücüsüne de idari işlem yapıldı.

Trafik kurallarının depremle birlikte değişmediğini unutarak ters yöne giren sürücülere 4 bin 63 lira idari para cezası uygulanacak. Çift sıra park edenler de 436 lira ceza ödeyecek. Alkollü olarak direksiyona oturanlara 5 bin 96, kırmızı ışıkta geçenlere 951 lira ceza kesilecek.

05 Tem 2023 - 17:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel