19 ilçenin ticaret odası başkanı ‘’il olma’ konusunu görüştü

Elbistan başta olmak üzere il olmayı bekleyen 19 ilçenin ticaret ve sanayi odası başkanları, zoom toplantısında 100 il konusunu görüştü.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin "Cumhuriyet’in 100’ncü yılında 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” şeklindeki açıklaması, il olmayı bekleyen ilçeleri heyecanlandırdı. Bahçeli’nin dile getirdiği bu görüş, Dulkadiroğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış Elbistan’ın da il olma hayalini tazeledi.

Nüfus, il merkezine uzaklık ve ekonomik gelişmişlik gibi kriterleri sağlayan 19 ilçenin ticaret ve sanayi odası başkanları, ‘il olma’ konusunu gündemde tutmak için zoom toplantısı gerçekleştirdi. Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, 18 ilçenin oda başkanının katıldığı toplantıda Elbistan’ın payitahtlık yaptığını hatırlattı.

Toplantıya katılan oda başkanlarının şehirlerinin gelişmesi ve geleceği adına mutlaka il olması yönünde görüş birliği içerisinde olduklarını belirten Başkan Paksoy, “Elbistan’ın uzun süredir kurduğu bir hayalden bahsediyoruz. Coğrafik konumu, nüfusu, enerji ve tarım başta olmak üzere önemli potansiyele sahip olması ve il merkezine uzaklığı yönünden bakıldığında Elbistan’ın il yapılması geç kalmış bir konu.

6 Şubat’taki yüzyılın felaketi sonrasında da büyük yıkım yaşayan Elbistan’ın yeniden ayağa kalkması için de il olmasının katkısı yadsınamayacaktır. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin yaptığı açıklamanın ardından il olacak 19 ilçe arasında Elbistan’ın da mutlaka yer alması gerekiyor. Bağlı oldukları illerde de benzer potansiyeli barındıran ilçelerimizin ticaret ve sanayi odası başkanları ile bu konuyu masaya yatırdık. Toplantıda temsil edilen 19 oda başkanımızın ortak beklentisi, hükümetin bir an önce bu konuda adım atması. Bu konuyu gündemde tutmak için ortak çaba içerisinde olacağız. İnşallah Elbistan’ımızın bu hayalinin gerçekleşmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

04 Tem 2023 - 16:59 - Güncel