Hacettepe Üniversitesi, deprem raporunu yayımlandı

Hacettepe Üniversitesi’nin 6 Şubat’ta meydana gelen Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerle ilgili hazırladığı rapor yayımlandı.

Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde inceleme yaptı.

İnceleme sonucu hazırlanan 170 sayfalık raporda, bölgedeki yapı stoku ile zemine ilişkin sorunlar gözler önüne serildi.

Raporun Elbistan’la ilgili bölümünde; depremin yatay ivme değerlerinin yönetmeliklerde dikkate alınanlardan 4 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

Elbistan’da, kısa kolon etkisine bağlı gevrek göçme hasarları ve yapılarda bölgesel çökmeler gözlendiğine vurgu yapılan raporda; yapılardaki zayıf katların da yıkılmaların ana sebeplerinden biri olduğuna değinildi.

Şehir merkezindeki hasarların da genellikle yapısal elemanlardaki göçmeler sonucunda olduğu belirtilen raporda, şu tespitlere yer verildi:

“Yönetmeliklerde dikkate alınan hem 475 yıllık hem de 2475 yıllık tekrarlanma periyoduna sahip elastik tasarım ivme değerlerinin üzerinde seyretmektedir. Yalnızca 2018 deprem yönetmeliğinde dikkate alınan 2475 yıllık tekrarlanma periyoduna sahip elastik tasarım ivme değerleri 0,6sn’ye kadar meydana gelen yatay ivme taleplerinin üzerinde kalmıştır. 5 kat ve üzeri yapılar için hesaplanan yatay ivme talepleri yönetmeliklerde dikkate alınan elastik tasarım ivme değerlerinin 4 katına çıkmaktadır. Dolayısıyla ilin yapı stokunun yaklaşık yüzde 36’sını oluşturan 5 kat ve üzeri yapıların ciddi bir şekilde etkilenmiş olması beklenmektedir. Bu depreme bağlı olarak oluşan düşey ivme talepleri incelendiğinde ise ivme talepleri 1975, 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerinde dikkate alınan 475 ve 2475 yıllık tekrarlanma periyoduna sahip elastik tasarım ivme değerlerinin üzerinde seyrettiği gözlemlenmiştir.”

Elbistan’da da diğer bölgelerde olduğu gibi zemin katların ‘zayıf kat’ oluşturduğunun altı çizilen raporda; “Binaların zemin katlarının dükkan, restoran gibi geniş pencere açıklıklarına sahip mekanlara ayrıldığı görülmektedir. Bu mekanlarda kolon, perde ve bölme duvar gibi elemanların miktarı üst katlara oranla az olmaktadır. Bu sebeple yapıda zayıf bir kat oluştuğu, bu katın üzerine gelen yatay yük talebini karşılayamadığı ve yıkıldığı görülmektedir. Zemin katın yıkılması sonucu yapılarda bütüncül veya bölgesel çökmeler gözlemlenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

01 Tem 2023 - 14:56 - Güncel