Karatutlu: “Orta hasarlı binalarla ilgili yol haritası açıklanmalı”

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, orta hasarlı binaların akıbetinin ne olacağı konusunu gündeme getirerek, “Bununla ilgili bir yol haritası açıklanmalı” dedi.

 

Karatutlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir basın toplantısı düzenleyerek, deprem bölgesinde yaşayan milyonlarca insanın yaşadığı sorunları gündeme getirdi.

Karatutlu, “Kahramanmaraş'ta bugün evi orta hasarlı olup da evlerine giremeyen on binlerce insanımız var. Çadırlarda, konteynerlerde bugün sıcakta mücadele eden, yarın kışın soğukta mücadele edecek insanlarımız var. Orta hasarlı binalar ne olacak? İnsanlar bunun için muhatap bulamıyorlar” dedi.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, şöyle devam etti:

“Depremde yaşanılan travmayı yaşayan insanlar olarak çok zorlu günlerden geçtik, geçiyoruz. Kahramanmaraş'ı deprem yıktı ama esas dünkü yöneticilerin ihmalleri yıktı. Bugünkü yöneticilerin beceriksizliği, lakaytlığı ve halka karşı kibirli davranışları yıktı. Kahramanmaraş'ta hastaneler yıkıldı. Bugün hastane koridorlarında üst üste kuyruklar arasında, sabahın saat 06.00’sında sağlık hizmeti almaya çalışan insanlarımız var orada. Kahramanmaraş'ta o soğukta deprem anında sığındığı elektrikle ısınmaya çalışan ve beş ay sonra 4-5 kat elektrik faturaları gelen insanlarımız var, Kahramanmaraş'ta!”

Deprem bölgesindeki vatandaşların en önemli sorunlarından birinin de orta hasarlı binaların belirsizliği olduğuna dikkat çeken Karatutlu, “Kahramanmaraş'ta bugün evi orta hasarlı olup da evlerine giremeyen on binlerce insanımız var. Çadırlarda, konteynerlerde bugün sıcakta mücadele eden, yarın kışın soğukta mücadele edecek insanlarımız var. Orta hasarlı binalar ne olacak? Bunlar için bir planları, projeleri var mı diye hükümete soruyorlar. İnsanlar bunun için muhatap bulamıyorlar. Bunun için hükümet muhakkak bir yol haritası açıklamak zorunda! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı suskun, Enerji Bakanlığı duymuyor, Sağlık Bakanlığı duymuyor bu insanları.

Yerel iktidarın milletvekilleri de suskun Kahramanmaraş'ta. Bugün yerel iktidarın görevlileri Kahramanmaraş’ta, çevre illerin belediye başkanlarını toplayıp dostlar alışverişte görsün toplantıları yapıyor. Yine Ali Kayası dediğimiz mesire alanına cam balkon yapmakla meşgul, yerel iktidar! Kahramanmaraş'ta insanlar, bu kadar ehliyetsiz ve liyakatsiz yöneticileri hak etmediklerini fazlasıyla gördü. Kahramanmaraş'ta biz kimseye yük olmak istemiyoruz. Kimseden sadaka da istemiyoruz. Sosyal devletin görevi olarak devlete hükümet edenlerin bize bir yol haritası çizmesini istiyoruz. Bizle muhatap olsunlar istiyoruz. Ama maalesef 5 aydır bu insanların büyük bir kısmı unutulmuş durumda. Bir, Kahramanmaraş milletvekili olarak bunun peşinde olacağım. Ve bu sorunların çözümü için her platformda konuşacağız” ifadelerini kullandı.

 

23 Haz 2023 - 17:35 - Güncel