HES projesinin imar planları onaylandı

Nurhak’ta doğayı tahrip edeceği gerekçesi ile bölge halkının karşı çıktığı hidroelektrik santral projesinin imar planı onaylanarak askıya çıkarıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Nurhak’ın Umutlu Mahallesi sınırları içerisinde yapımı planlanan Bulgurdere ve Ayranpınar HES projesinin toplam kurulu gücü 6,892 MWe olacak. Projede yıllık olarak 17,422 GWh enerji üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında Bulgurdere Regülatörleri, Daçu Regülatörü, Ayranpınar Regülatörü, cebri borular, Bulgurdere ve Ayranpınar santral binası, şantiye alanlarında çalışmalar yapılacak.

Nurhaklılar ise, bölgede tarım, hayvancılık ve doğaya zarar vereceği düşüncesiyle HES projesinden vazgeçilmesini istiyor. Projeyle ilgili başlatılan ÇED süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tamamlandı. Mevcutta bir santralin daha bulunduğu bölgede ikinci HES projesine karşı çıkan Nurhaklı vatandaşlar, “2.HES, Göksu’nun ve doğanın ölüm fermanı olur. Göksu’ya ve Nurhak’a dokunma’ şeklindeki çağrıları ile hidroelektrik santral projesine karşı çıktıklarını dile getiriyor. Hidroelektrik santrali, doğanın kalbine saplanmış bir bıçak olarak nitelendiren vatandaşlar, tarım arazileri ve çayda yaşayan mercan alasının susuz kalacağını vurguluyor.

Proje için verilen ÇED olumlu kararı, Nurhak Belediyesi’nce yargıya taşınmıştı. Bu çerçevede alanında uzman isimlerden oluşan bilirkişi heyeti, rapor hazırlamak için HES’in planlandığı bölgede incelemede bulunmuştu.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, çevre dernekleri ve doğaseverlerin hukuk mücadelesini sürdürdü HES projesi için hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca onaylandı.

Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü’nün web sayfası üzerinden askıya çıkarılan imar planlarına itiraz için 1 aylık süre bulunuyor.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, söz konusu imar planının iptali için gerekli müracaatları yapacaklarını söyledi.

Nurhak’ın HES’lerle yok olmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Başkan Bozan, “Nurhak’a ikinci HES yapılmaması için mücadelemiz sürecek” dedi.