Günay Kodaz: “Genel başkan adayı olmayacağım”

  İYİ Parti'de yaklaşan kurultay öncesi Meral Akşener'in karşısına muhaliflerin genel başkan adayı olacağı iddia edilen Günay Kodaz, "Kongrede genel başkan adayı olmayacağımı bildiririm. Şimdilik yalnızca Genel İdare Kurulu'na adayım" açıklamasını yaptı.

24 Haziran Cumartesi günü yapılacak İYİ Parti Genel Kongresi’nde parti içi muhalefetin genel başkan adayı olarak Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz’ı genel başkan adayı göstereceği iddia edilmişti.

Kodaz, sosyal medya hesabından açıklama yaparak genel başkanlığa değil, Genel İdare Kurulu üyeliğine aday olduğunu söyledi.

Kodaz, “Her bir üyemizin kendini uğramış hissettiği ya da uğrayacağı haksızlık karşısında onun yanında olup derdini yönetime aktarmak için, partinin strateji geliştirme ve kriz yönetimine katkı sunmak adına bütün olumsuzluklara rağmen (bana oy verilmemesi ve seçilmemem için üst delegelerine baskı ve yönlendirme yapılması riski, kurultay sürecinde partiden umudunu yitirmiş ve yönetime muhalif delegenin seçimlere katılım sağlamaması, bayram üstü bir arada acele yapılmış olan ve seçim şeklinin çarşaf mı blok liste ile mi olduğuna dair kurultaya 3 gün kalmasına rağmen halen ilan edilmemiş olmasına dair bu olumsuzluklar silsilesi içeren süreçte) sizlerin hakkını koruma ve sesinizi yönetime duyurmak için, biat kültürünün değil istişare kültürünün partimize tekrar hakim olması için, partimizin adalet ile demokratik bir şekilde yönetilmesine katkı sunmak için, emeğin değerli olduğunun İYİ’lere hissettirilmesi için kurultay sürecinin başından beri sosyal medya hesaplarımdan da ilan ettiğim üzere; Genel İdare Kuruluna aday olacağımı tekraren bildiririm.

İYİ Parti’de iyi gitmeyen şeyler olduğuna ve bu iyi gitmeyen şeyleri cesur ve mertçe ifade ederek sürecin iyileşmesine katkı sunmamı isteyenlerin ve partimizin büyümesine katkı sunmak isteyenlerin, İYİ Parti’ye emek verenlerin emeğinin boşa gitmemesi ve istediğimiz hedefi bulması için tarafıma desteklerini esirgememesini isterim.

Genel İdare Kuruluna adaylığımın ise hem itirazlar sıralayıp hem de taşın altına elini sokmamak ile suçlanmamak ve itirazlarımın takibini yapmak üzere girdiğimi, geçen kurultayda özgür iradeniz ile verdiğiniz oylarınız ile liste delerek GİK Yedek Üyeliğine seçtiğiniz beni bu defa GİK asıl üyeliğine seçmenizden mutluluk duyacağımı bilmenizi isterim. Ben, bana oy ve destek veren üst kurul delegeleri ve destekçilerimin güçlü sesi olacağım. Sorumluluğum Türk milleti ve her bir İYİ Parti üyesine, İYİ Partiye oy verenlere ve İYİ Parti destekçilerinedir” dedi.

‘Meselemiz bağcı dövmek değil üzüm yemektir’ ifadesini kullanan Kodaz, “Meselemiz İYİ Partimizi Türkiye Cumhuriyeti Devletimize iktidar edebilmektir. İYİ Parti Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Partimiz için çok ciddi emek ve çaba harcamıştır, harcayacaktır. Sn. Akşener’ in emeklerini elbette yadsımak bizlerin insan olarak ve kendisi ile ilk yola çıkan yol arkadaşlarından biri olarak asla yapmayacağımız şeydir. Emekleri için teşekkür ederim.

Ancak kurultay zamanı demokratik ve nazik çerçevede konuşmak, parti yönetimin kararlarını değerlendirmek ve doğruları bulmak da zorundayız. Süreçteki eleştirilerim ise kişisel değil kurumsal yapıya yöneliktir. Kurultaylarda bunun için yapılır. Herkesin de böyle görmesini arzu ederim.

Her siyasetçinin onur duyacağı makama şahsımı layık görüp kamuoyu ile bunu paylaşanlara başta kıymetli basın mensupları olmak üzere herkese ayrı ayrı bir kez daha teşekkürlerimi arz ettiğimi, bütün itirazlarımızın ve mücadelemizin mevki makam kazanmak değil ” İYİ Partinin tarih olmayıp, tarih yazması adına ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin daha iyi yönetilmesi ve Türk milletinin daha iyi koşullarda yaşaması adına bir mücadele olduğunu, sürece demokratik ve siyasi nezaket çerçevesinde itirazları ile katkı sunan cesur yürekli her bir iyi yol arkadaşıma da İYİ Partinin ‘iyileşmesi’ için sundukları ve sunacakları katkıları nedeni ile ayrıca teşekkür ediyorum” cümlelerini kullandı.