Deprem bölgesindeki belediye başkanları Kahramanmaraş’ta buluştu

AK Parti Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı, depremin etkilediği belediye başkanlarının katılımıyla Kahramanmaraş’ta yapıldı.

Deprem bölgesindeki belediye başkanları Kahramanmaraş’ta buluştu
Deprem bölgesindeki belediye başkanları Kahramanmaraş’ta buluştu
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirilen AK Parti Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı, deprem bölgesindeki büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Fırat Görgel, deprem sonrası süreçte şehirlerin tekrar ayağa kaldırılması noktasında yoğun gayret gösteren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, belediyelere, STK’lara ve gönüllülere teşekkür etti.

İstişare ve değerlendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Hep birlikte 2 büyük afet yaşadık. Yapı stokumuzun yüzden 45’i hasarsız, yüzde 3’ü yıkık, yüzde 2’si acil yıkılacak, yüzde 15’i ağır hasarlı, yüzde 2’si orta hasarlı, yüzde 33’ü de az hasarlı. Yıkık ve acil yıkılacak binalarda enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanmak üzere. Ağır hasarlı binaların yıkımı da devam ediyor. Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen mikro bölgeleme çalışmalarının ardından rapor hazırlandı. Önlemli alanlar ve uygun olmayan alanlar belirlendi. Diri fay hatları ve sakınım alanları tanımlandı. Detaylar üzerinde çalışılıyor. Bunun nihayete ermesinin ardından yapılaşma ve imar planıyla ilgili süreçler sonuçlanacak” ifadelerini kullandı.

Depremin yol açtığı yaraların sarılması noktasında çalışmaların devam ettiğini belirten AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ise, “Depremin yaralarını sarmak üzere var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. 11 il 95 belediye başkanımız istişare ve değerlendirme toplantımızda burada. Bu zamana kadar yapılan çalışmaları ve önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaları toplantımızda değerlendirme imkânı bulacağız. Her şeyden önce afet bölgesine gelerek gecesini gündüzüne katan tüm kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarından Allah razı olsun. Bugün bölgeye gelerek özverili çalışmalar yapan, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarımızın yaptıkları değerli hizmetleri müzakere edeceğiz” dedi.

Yerel Yönetimler Başkanı Yılmaz, “AK Partili belediye başkanları olarak partimizin insanı merkeze alan hizmet esaslı 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' esasıyla çalışıyoruz. Biz vatandaşımızın sıkıntısını ve derdini yüreğimizde hissetmediğimiz an, kendimizi suçlu hisseden bir gelenekten geliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle "Biz dertliyiz". Bu dert insanımızın ihtiyaç duyduğu, bizim yetişmeye çalıştığımız hizmetlerin yüreğimizde oluşturduğu sıkıntıdır. Vatandaşlarımıza sunduğumuz her hizmet, bizim derdimizi azaltır ve daha fazlasını yapmak için gayretimizi artırır. Gönüle girmenin yolunun samimiyetten geçtiğine inanırız” diye konuştu.

Yerel Yönetimler Başkanı Yılmaz, konuşmasını, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü bir devlettir.  Türkiye Yüzyılı'na girmiş bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde büyük şahlanış dönemi başlamıştır. Bizler de Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda var gücümüzle çalışacağız. Biz, istikrar diyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu sahiplenmiş kadrolarımızla el ele tüm sorunlarımızı aşacağız, geleceğe emin adımlarla koşacağız. AK Parti ülkemizin kronik sorunlarının çözümü noktasında bugüne kadar çok büyük adımlar attı. Bu adımlar artarak devam edecek,  Türkiye Yüzyılı’nın yükselişini ise hep birlikte sağlayacağız. 85 milyonun geleceğine Allah'ın izniyle, halkımızın desteğiyle ışık tutacağız. Milletimize yapmayacağımız hiç bir şeyi söylemedik, söz verdiklerimizi de yapmak için gece gündüz çalıştık” cümleleriyle noktaladı.