Şehrin dönüşümünde son sözü bakanlık söyleyecek

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremin hasar verdiği şehir merkezlerinin yeniden dönüşümü için gayret gösterdiklerini söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Bakan Özhaseki, planlama konusunda önemli bir aşamaya gelindiğini vurgulayarak, “Bir an önce hasarların sarılması, şehirlerdeki ticari hayatın canlanması, o şehirlerimizin eski canlılığına kavuşması için hep birlikte tedbir alacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kahramanmaraş'a geldi.

Özhaseki başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen "Planlama Çalışması Toplantısı’nın en önemli gündem maddeleri ise ilçelerin imar planları ve hayata geçirilecek şehircilik projeleri oldu.

Toplantıda konuşan Özhaseki, 6 Şubat'ta yaşanan depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Depremlerin sadece son yüzyılda yaşanan en büyük afet olmadığını dikkati çeken Özhaseki, "Anadolu topraklarına gelip medeniyet kurduğumuz, bin yıllık tarihimizde rastlayabildiğimiz en büyük felaket" diye konuştu.

Özhaseki, afetin yüzlerce ilçe ve binlerce köyün etkilendiğini ifade ederek, depremin açtığı yaranın herkesin yüreğini kanattığını söyledi.

Bağımsız olarak bakıldığında 680 bin konutun yeniden yapılması gerektiğini dile getiren Özhaseki 170 bin civarında da iş yerinin yapılması gerektiğini belirtti.

Özhaseki, şunları kaydetti:

"Son yüzyılda bu topraklarda 6 ve üzerinde şiddette 226 deprem meydana gelmiş. Denizde olanları saymazsak ana karanın üzerinde 60'dan fazla deprem var. Toprağa verdiğimiz canların sayısı 130 bin. Bundan ders almazsak neyden ders alacağız biz. Bundan sonra önümüze böyle bakmamız icap ediyor. Bir an önce hasarların sarılması, şehirlerdeki ticari hayatın canlanması, o şehirlerimizin eski canlılığına kavuşması için hep birlikte tedbir alacağız. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Ama usule uygun olarak. Usullere riayet edelim. Bundan sonra biraz daha tedbirli olarak hareket edelim. Çok şükür şimdiye kadar belki de hiçbir milletin altından kalkamayacağı derecede büyük bir afetin altından biz millet olarak kalktık. Böyle bir milletin üyesi olmak bizlere gurur veriyor.

Şehircilik ve İklim Bakanlığı olarak tespit edebildiğimiz rezerv yerlerde konut inşaatlarına başladık, bir taraftan da şehrin merkezinde yeniden dönüşüme gayret gösteriyoruz, arkadaşlarımız da planlama konusunda epeyce çalıştılar. Bu toplantıda Kahramanmaraş'ın yapılaşması konusunda bütün konuları tartışacağız. Bütün konuları not edip, bildiklerimizi en hızlı şekilde şehrimiz için ortaya koyacağız" değerlendirmesinde bulundu.