Karantina sona erdi, bayrama kadar açık olacak

Çevre illerdeki şap hastalığı nedeniyle kapatılan Elbistan Hayvan Borsası’nda karantina sona erdi. Hayvan borsası, Kurban Bayramı’na kadar her gün açık olacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, bölgenin en büyük hayvan borsası olan Elbistan Hayvan Borsası’nda koruma amaçlı olarak başlatılan karantina sürecinin sona erdiğini söyledi.

Elbistan İlçe Hayvan Sağlığı Komisyonu’nun, çevre illerdeki büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle Hayvan Borsası’nın tedbir amaçlı olarak kapatılmasını kararlaştırdığını hatırlatan Çitil, “Hastalığın çok hızlı bir şekilde yayılma özelliğine sahip olması ve ilçe genelindeki diğer hayvan varlığına sirayet etme ihtimalinin çok yüksek derecede olması nedeniyle bu karar alınmıştı. Karantina sürecinde de personellerimiz hastalığın görülüp görülmediğinin belirlenmesi için sahada çalışmalar sürdürdü. İlçemizdeki kontrollerde herhangi bir hastalığa rastlanılmaması üzerine de Elbistan Hayvan Borsası’nın açılması yönünde yine Elbistan İlçe Hayvan Sağlığı Komisyonu’nca karar alındı” dedi.

Bu karar doğrultusunda, 19 Haziran Pazartesi gününden itibaren borsanın açılacağını ifade eden Çitil, “Hayvan borsamız, özellikle kurbanlık alışverişi için en canlı dönemini yaşayacak. Bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak Kurban Bayramı’na kadar her gün açık tutulacak. Kurbanlık almak isteyen vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile alışverişlerini yapabilirler” şeklinde konuştu. 

Kurbanlıklar ise el yakıyor 

Hayvan Borası kapalı olsa da besi ahırları ve işletmelerde kurbanlık alışverişleri sürüyor. Kurbanlık fiyatları ise cep yakıyor. Geçen yıl 65 lira olarak belirlenen dananın canlı kilogramı bu yıl 150 liraya yükseldi. Damızlık değeri olmayan düvenin de 60 lira iken bu yıl 140 lira olacak. Toklu denilen koyun fiyatı da da kilo başı 125 lira olacak. Hisse fiyatları ise, hayvanın durumuna göre; 10-15 bin lira arasında değişiyor. Küçükbaşta da 7 bin lira ve üzerinde fiyatlar görülüyor.