Geçici işyerlerinin anahtarları teslim ediliyor ticaret canlanıyor  

Elbistan’da, deprem sonrasında ticari hayatın yeniden ayağa kalkması için başlatılan çalışma çerçevesinde kurulumu tamamlanan 83 geçici işyerinin anahtarları, hak sahibi esnaflara teslim edildi.

Geçici işyerlerinin anahtarları teslim ediliyor ticaret canlanıyor  
Geçici işyerlerinin anahtarları teslim ediliyor ticaret canlanıyor  
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Kaymakamlığı ve Elbistan Belediyesi’nin AFAD desteği ile hayata geçirdiği konteyner çarşı projesinde ilk geçici işyerleri esnaflara teslim edildi. Geçici işyeri teslim programı, Candargazi İşhanı ile başladı. İkinci geçici işyeri anahtarları ise Ahmet Karacabey Caddesi’ndeki 65 konteynerden oluştu.

Ahmet Karacabey Caddesi’ndeki geçici işyerlerinin anahtar teslim töreni, Milli Eğitim Müdürlüğü Misakı Milli Konferans Salonu’nda yapıldı. Törene, Elbistan Kaymakam Vekili Murat Yıldız (Diyarbakır Vali Yardımcısı), Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Konteyner kent ve çarşıların koordinatör kaymakamı Özgür İşçimen, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ve esnaflar katıldı. Törende ilk olarak, depremden önceki işyerini kaybeden esnaflara, eski dükkanlarının olduğu noktaya bırakılan konteynerler teslim edildi. Daha sonra da diğer noktalara bırakılan 11 konteyner işyeri için başvuru yapan esnaflar arasında noter tarafından kura çekimi gerçekleştirildi.

Esnaflara anahtarlarının teslimi öncesinde değerlendirme yapan Elbistan Kaymakam Vekili Murat Yıldız, şehre yeni geçici esnaf çarşıları kazandırmayı sürdürdüklerini söyledi.

Toplamda 83 adet geçici işyerini teslim etmenin sevincini yaşadıklarını vurgulayan Yıldız, ticaretin canlanmasına katkı sunacak bu çalışmayla ilgili, “Kaymakamlığımız, Elbistan Belediyesi ve AFAD’ın işbirliğinde Candargazi İşhanı’nda depremden önce faaliyet gösteren esnaflarımıza 18 geçici işyerlerini teslim etmiştik. Bu bölge için de 18 esnafımız başvuruda bulunmuştu. Şimdi de Elbistan’ımızın ticari yaşamında önemli bir işlevi olan Ahmet Karacabey Caddesi’nde 65 esnafımıza anahtarlarını veriyoruz.

Konteyner işyerleri ile ilgili olarak adalet ve şeffaflıktan ödün vermeyerek süreci tamamladık. Bunu başvuru usulü yaptık. Dağıtımı da şeffaf ve hakkaniyetli bir şekilde yapıyoruz. Bu işyerlerinin hazırlanması için gece gündüz çalışıyoruz. Bize yapılan başvurulardan 42 esnafımız aynı eski işyerlerinin olduğu yerlere yerleşecek. 21 esnafımız da kura ile işyeri sahibi olacak. 21 esnafımızın olduğu yerlerde de ağır hasarlı binalar olduğu için noter huzurunda kura çekilmesine karar verdik. Elektrik ve su gibi konularda da çalışmalar başlayacak. Bu işyerlerimiz yaklaşık 1 yıl esnaflarımızın ekmek kapısı olacak. Allah’ın izniyle buralarda yeni dükkanlar, eskisinden daha güzel işyerleri yapılacak. Hepinize hayırlı uğurlu olsun. Emek veren çalışma arkadaşlarımız ve sabırla bizlere destek olan esnaflarımıza teşekkür ediyoruz. Esnaflarımıza hayırlı işler, bol kazançlar diliyoruz” dedi.

Kurulumu devam eden diğer cadde ve ticaret noktalarındaki konteyner çarşılarımızın esnaflarımıza teslimi kısa süre içerisinde gerçekleşecek. Hızla ve elbirliği ile Elbistan’ımızda ticari yaşamı da ayağa kaldırmak için omuz omuza vererek çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ise, depremin etkilerinin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için yoğun bir çaba harcadıklarına değindi.

Hem barınma ihtiyaçlarını hem de esnafların taleplerini karşılamak için aktif bir süreç yürüttüklerine vurgu yapan Başkan Gürbüz, “Ticaretin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için esnaflarımıza destek olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Teknik düzeyde günlerce çalışmalar yaptık. Esnaflarımızın eski yerinde kalmalarını sağladık. Diğer esnaflarımız için de farklı noktalara konteyner bıraktık. Sorununuz olursa bizler orada olacağız. Ahmet Karacabey Caddesi örnek olacak. Hiç kimse dışarıda kalmayacak. Diğer caddelerimize de konteynerler yerleştiriliyor. İşlerinizin bereketli ve başarılı olması dileğiyle hepinize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından esnaflara geçici işyerlerinin anahtarları teslim edildi.