Kırsalda turizm, TKDK ile canlanıyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) kırsal turizm kapsamında konaklama ve yeme içme tesislerine sağladığı destekler ile kırsal alanların çehresi her geçen gün değişmeye devam ediyor.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

TKDK İl Koordinatörü Harun Reşit Genç, TKDK desteğiyle yapım süreci devam eden kırsal turizm yatırımlarında incelemelerde bulundu.

Kahramanmaraş’ın, sahip olduğu doğal ve kültürel varlıklar açısından, ülkemizin gizli kalmış cennetlerinden biri olduğunu dile getiren Genç, özellikle deprem sonrası süreçte insani yardım, destek gibi çeşitli amaçlarla şehrimize gelen vatandaşlarımızın, bir tarafta depremin ağır yıkımı, diğer tarafta ise deprem yaralarını sarmak için adeta doğal bir ilaç olarak gördükleri Kahramanmaraş’ın bu güzellikleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediklerini vurguladı.

Genç, şunları söyledi:

“Kırsal turizm destekleri kapsamında, yeni ve mevcut otel, apart otel, pansiyon, bungalov, konaklama ve yeme içme (restoran, pastane, kahvaltı salonu, yeme çadırı) tesislerinin yanı sıra, at binicilik tesisleri, açık yüzme havuzları, sportif ve eğlence amaçlı balıkçılık için iç suların düzenlenmesi, dağ bisikleti gezi alanları, rafting parkuru, doğa yürüyüşleri parkuru ve hobi bahçeleri gibi çeşitli birçok turistik açık alan faaliyetlerinin hem yapım hem de tefrişat ve donatımı noktasında TKDK tarafından destek verilmektedir.

Ilıca ve Döngele Kaplıcaları, Ekinözü ve Büyükkızılcık İçmeleri gibi termal turizm alanlarına, Tekir, Başkonuş, Yavşan, Binboğa, Andırın, Nurhak ve Çağlayancerit yaylalarına, Yedikuyular kış turizm alanına, Eshabı- Kehf külliyesi gibi doğal, tarihi ve kültürel açıdan önemli birçok değerle birlikte önemli yeraltı ve yerüstü su kaynaklarına sahip Kahramanmaraş’ın turizm alanında nitelikli konaklama ve yeme içme tesisi altyapısının geliştirilmesi için Koordinatörlük olarak çok ciddi gayret sarf edilmektedir.

Kahramanmaraş’ta, TKDK tarafından kırsal turizmin desteklenmesi kapsamında 2011 yılından bugüne kadar, bin oda 2 bin yatak kapasiteli konaklama, 1266 kişilik yeme içme tesisi olmak üzere 61 adet kırsal turizm projesi ile sözleşme imzalanmıştır. Yatırım bedeli 140 milyon TL olan bu projelere yaklaşık 69 milyon TL hibe desteği sağlanmıştır.

TKDK tarafından turizm alanında sağlanan destekler, oda ve yatak kapasitesine katkı sağlanmasının yanında aynı zamanda nitelikli tesis kazandırılması açısından da önemlidir. Kahramanmaraş’ta, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen turizm işletme belgesine sahip turizm tesislerinin yarısı, apart otellerin ise tamamı TKDK tarafından desteklenmiş projelerden oluşmaktadır.

Yakın bir zamanda proje başvuruları için çağrı ilanı yayınlanması beklenen IPARD III Programı kapsamında da kırsal turizm yatırımlarının desteklenmesine devam edilecek olup, Deprem sonrasında Kahramanmaraş’ın doğal ve kültürel zenginliğinden, gerek bölge insanın gerekse yerli ve yabancı turistlerin daha fazla istifade etmesi için konaklama, yeme içme ve rekreasyon alanında yatırım düşüncesi olan yatırımcılarımızı kırsal turizm kapsamında hibe desteklerinden faydalanmaları için Koordinatörlüğümüze bekliyoruz.”