Depremzede kadın işverenlere hibe desteği

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ve 500 bin Dolar tutarında olan ‘Depremzede Kadın İşverenlere Hibe Desteği Projesi’nin lansman toplantısı gerçekleştirildi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ticaret Borsası’nda gerçekleşen ve kadın işverenler tarafından katılımın oldukça yoğun olduğu lansman toplantsına KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz’ün yanı sıra UNDP Bölge Koordinatörü Hamit Doğan ile UNDP Temsilcisi Mihriban Ançel de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, KMTSO ve UNDP işbirliğinde başlatılan hibe desteğinin çok önemli olduğunu belirterek, desteklerinden dolayı UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’a teşekkür etti.

Toplantıda konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Depremin maliyeti çok büyük, çok büyük bir depremdi. Bizim hepsini karşılayacak bir durumumuz yok ama sorunların çözülmesi adına elimizden geldiği kadar katkıda bulunduk. BM ajanslarına yaptıkları yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Proje kapsamında çok güzel bir ortak seçtiğimize inanıyoruz. Bu da Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası. Onlarla birlikte güzel bir katkıda bulunacağız.

Göreceli olarak da elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde bu hibe programını başlattık. Depremden sonra böyle bir alanda başlattığımız ilk hibe programı. İlk olarak Kahramanmaraş'ta başlattık. İnşallah bu başarılı olacak, güzel bir örnek olacak. Daha sonra başka illerde ölçeği daha da arttırarak bu ve başka projeleri de uygulamaya gayret edeceğiz. Kadın girişimcilere ve kadınların sahibi olduğu işletmelere can suyu sağlayarak, sadece bireylerin geçim kaynaklarını eski haline getirmeyi değil, aynı zamanda bölgeye dönüşü teşvik edecek erdemli bir arz-talep döngüsü başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

KMTSO Başkan Vekili Hikmet Gümüşer ise, “Hibe programı ile kadın işletmecilerimizin daha da güçlenmelerini ve yerel ekonomimizin canlandırılması için büyük katkı yapmalarını sağlayacak gerekli destek ve kaynakları sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrası KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’a teşekkür plaketi takdim etti.