Yıllardır çözüm bekleyen 'çöp dağı' sorunu için ihale yapılıyor

Yıllardır çözüm bekleyen 'çöp dağı' sorunu için ihale yapılıyor

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan hibe ve kredi fonu kapsamında Elbistan’la birlikte 4 ilçeye daha hizmet verecek olan tam donanımlı Katı Atık Entegre Tesisi’nin ihale tarihi belli oldu.

Elbistan-Nurhak karayolu üzerinde bulunan ve Afşin ilçesinde kurulacak katı atık tesisine taşınması için yıllardır beklenen çöp depolama alanına günlük 300 ton çöp dökülüyor. 42 yıl önce ilk çöpün döküldüğü alan ‘çöp dağına’ dönüşürken doğurduğu çevre sorunu da her geçen yıl arttı. Çöplükteki hemen her gün yaşanan yangınlar, vatandaşları bezdirirken çevreye yaydığı kötü koku da yakın bölgelerde nefes almayı bile zorlaştırıyor. 

İlçenin yaşadığı bu önemli çevre problemini ortadan kaldıracak Katı Atık Entegre Tesisi’nin projesi ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İlçe Belediyeleri Altyapı Temel Hizmetler Birliği tarafından hazırlanıyor. Mutabakat zaptının 2012 yılında imzalandığı proje, aradan geçen 11 yıla rağmen bir arpa boyu ilerleyememişti. 

Elbistan’ın hemen yanı başındaki çöp dağını ortadan kaldıracak Katı Atık Entegre Tesisi’nin ihale takvimi sonunda belli oldu. Elbistan ve Göksun’da kurulacak olan çöp transfer merkezlerinden alınacak çöpler, araçlar ile Afşin’e bağlı Suluk Mahallesi’ndeki 5 bin 770 dekar alan üzerinde kurulacak olan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’ne nakledilecek. Burada çöpler ayrıştırıldıktan sonra bertaraf edilecek, aynı zamanda çöpten elektrik üretilecek.

, Kahramanmaraş Kuzey İlçeleri Katı Atık Projesi İnşaatı İşi için Dünya Bankası satın alma esas ve usulleri doğrultusunda, 8 bin 757 m² depolama alanına sahip Afşin Düzenli Depolama Sahası inşaatı, yılda 107 bin 852 ton kapasiteli Mekanik Ayırma Tesisi (MAT) inşaatı, günlük 80 m³ kapasiteli Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi (SSAT) İnşaatı, Elbistan ve Göksun Aktarma İstasyonları inşaatı, Elbistan ve Afşin Düzensiz Depolama Sahalarının Yerinde Rehabilitasyonu ile Nurhak, Tatlar, İğde, Göksun, Ericek, Altunelma, Düzensiz Depolama Sahalarının nakli işlemleri yapılacak.

İhale ise 6 Temmuz 2023’te düzenlenecek. Sözleşme süresi ise 960 gün olacak. Projenin maliyetinin ise güncel döviz kuru üzerinden yaklaşık 400 milyon lira olması bekleniyor.