Köy evlerinin temelleri hızla yükseliyor

Köy evlerinin temelleri hızla yükseliyor

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Kaymakam Vekili Murat Yıldız (Diyarbakır Vali Yardımcısı), ilçeye bağlı kırsal mahallelerdeki depremzedeler için yapımına başlanan köy evleri ilgili değerlendirmelere bulundu.

Yıldız, ilçe genelinde brüt 202, net 140 metrekarelik 800 köy evinin yapılmasının planlandığını belirterek, “Şuan 3 mahallemizde temel açma ve inşaat süreciyle ilgili hızlı bir çalışma var. İnşallah, belirlenen sürede depremzede vatandaşlarımıza yeni bir gelecek inşa edilmiş olacak” dedi.

6 Şubat’taki depremlerin ikincisinin merkez üssü olan Elbistan’ın kırsal mahallelerinde vatandaşların ihtiyacına göre yöresel mimariye uygun tek katlı köy evlerinin inşasına başlandı.

İhale süreçleri tamamlanan Yapraklı, Akbayır ve Büyükyapalak mahallelerinde inşa edilen köy evleri hızla yükseliyor. Birçok köy evinin kaba inşaatı bitme seviyesine yaklaştı. Afetzedelerin deprem endişesi taşımadan güvenle yaşayacakları evler, kısa süre içinde pencere, kapı, mutfak dolapları da takılarak teslime hazır hale getirilecek.

Elbistan Kaymakam Vekili (Diyarbakır Vali Yardımcısı) Murat Yıldız, inşasına başlanan köy evlerinin 1 yıl içerisinde hak sahiplerine teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Halihazırda 3 mahallede süren çalışmaların, etaplar halinde diğer bölgelerde de başlayacağını hatırlatan Yıldız, “Deprem sonrasında ilçemize bağlı kırsal mahallelerimizde toplam 800 adet köy evi yapılacak. 

Köy evleri; depreme dayanıklı olmasının yanı sıra yöresel mimari ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda projelendirildi” diye konuştu.

İlçe merkezinde de deprem konutları için hummalı bir çalışmanın olduğunu hatırlatan Yıldız, ‘Elbistan’ın yeniden ayağa kalktığına şahitlik ediyoruz’ ifadesini kullanarak, “Yaralarımızı devlet- millet dayanışması ile hızla sarıyoruz. Deprem konutlarıyla birlikte köy evlerimizin de hızla yükselmesiyle şehrimizin geleceğine dair umutlarımız artıyor. Kendileri için inşa edilen geleceğin şahidi olan vatandaşlarımızın da mutluluğunu görmek bizleri ayrıca şevklendiriyor. Devlet ve millet bütünleşerek, felaketin en ağır ve meşakkatli sürecini atlatıp zor günlerin altından kalktık.” şeklinde konuştu.

Kaymakam Vekili Yıldız, “Köy evleri ile ilgili en yoğun çalışma Büyükyapalak Mahallesi’nde sürüyor. 138 köy evinin temeli açılmış durumda. 15’inin temel betonu döküldü. Kaba inşaatı tamamlanma seviyesine ulaşan evlerimiz var. İnşaat işleri başlayan Akbayır Mahallemizde de 10 evin temelini açmış durumdayız. 3 evin de temel betonu döküldü. Yapraklı Mahallemizde de 5 köy evinin temel yeri hazırlandı. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Asrın felaketinin üstesinden asrın dayanışmasıyla geleceğiz inşallah. Bu mücadeleyi beraber yürütecek, beraber yeni bir gelecek inşa edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.